V okrese Ústí nad Labem přijímací zkoušky na střední školu nejlépe zvládají žáci, kteří se hlásí na Gymnázium Jateční, v průměru testy splnili na 62,3 %. Jde o průměr z přijímaček na čtyřletý studijní obor.

Žákyní takového studia je od září Kamila Danihelíková. Jít na gymnázium bylo její rozhodnutí, přijímací zkoušky na „Jatečku“ zvolila i díky tomu, že školu zná její bratr a strýc. Plán vyšel.

„Bála jsem se že budu mít během přijímacích zkoušek výpadek, že budu ve stresu, ale naopak se mi vybavily i věci, které jsem si den předtím nepamatovala,“ vzpomínala před reportérem Ústeckého deníku patnáctiletá žákyně. Zároveň dodala, že přípravu sice nechala na poslední chvíli, ale měla doučování, na zkoušky šla s dostatečnými znalostmi.

Přijímačky na střední školy se blíží. Zkuste si další díl testů z matematiky a českého jazyka. Ilustrační foto
Přijímačky na střední školy: Procvičte si složitější výpočty či porozumění textu

„Češtinu jsem měla nastudovanou, u matematiky jsem si spíš říkala, že ji jen zkusím. Právě u matematiky musí člověk dávat opravdu pozor hlavně na zadání. Měla jsem zbytečné chyby jen kvůli tomu, že jsem si nepřečetla správně zadání,“ pokračovala Kamila Danihelíková.

Přihlášky na střední
Novela školského zákona letos mimo jiné umožnila prioritní seřazení středních škol na přihlášce, takže většina uchazečů by měla být rozřazena na školy hned po prvním kole. Letošní deváťáci si mohli nově podávat přihlášky až na tři obory či střední školy podle pořadí, kam se chtějí nejvíc dostat. Nový algoritmus, který rozhoduje o umístění uchazečů, je součástí systému DiPSy, v němž si žáci do února podávali přihlášky. Výsledky prvního kola se dozví v květnu. Za oba testy tvořící dubnovou přijímací zkoušku (Ma a ČJ) mohou získat dohromady nejvýše 100 bodů (2x50). Střední školy už nemají zákonnou povinnost zohlednit jako jedno z kritérií přijímacího řízení výsledky předchozího vzdělávání ze ZŠ, ale mohou toto kritérium použít.

Po vystudování gymnázia by ráda zamířila na vysokou školu. O konkrétním oboru představu ještě nemá. „Je hodně možností, psychologie, přírodní vědy, jiný společenský obor, ještě přesně nevím, ale na výšku bych ráda. Přeci jen gymnázium vás na ni připravuje,“ doplnila žákyně.

Stejnou školu navštěvoval mezi lety 2009 až 2013 i Jan Čejka. Na ústecké ZŠ Vinařská byl jedničkářem, gymnázium se tak nabízelo. Přijímací zkoušky tehdy řešit ale nemusel.

„Jsem ročník 1994, který nebyl moc silný, přijímačky mě minuly. Už je to déle, ale vzpomínám si, že jsem tenkrát musel shánět výsledky ze zeměpisných olympiád, které mi k přijetí na gympl pomohly,“ zapátral v paměti úspěšný absolvent.

Gymnázium Jateční procentuální kritérium k přijmutí žáka nemá. „Disponujeme mírným převisem zájemců, ale necítíme takový přetlak jako například v Praze, kde je tudíž takové kritérium funkční,“ vysvětlila ředitelka školy Radka Brejchová.

Všech pět nejúspěšnějších základních škol Ústecka je z krajského města.
Přijímačky v plném proudu. Víme, z jakých škol Ústecka je žáci nejlépe zvládají

Druhou školou z Ústecka, jenž se pyšní solidními výsledky u přijímacích zkoušek, je Gymnázium dr. Václava Šmejkala, kde uchazeči testy plní na 58,8 %.

Ředitel školy Michal Šidák Ústeckému deníku poskytl nejhorší výsledky mezi přijatými žáky napříč obory. Na čtyřleté gymnázium se například dostal i student, který u přijímaček nasbíral 35 bodů z Českého jazyka a 19 z matematiky, k přijetí mu tak stačilo 54 bodů.

Přijímací zkoušky se daří i uchazečům na SPŠ Resslova (46,3 %), naopak nejhoršími procenty disponuje Střední škola obchodu, řemesel a služeb Ústí nad Labem (30,05 %).

Přijímací testy - střední školy v okrese Ústí nad Labem
Podle čeho řadíme školy
Čísla u jednotlivých škol ukazují, jakých výsledků při přijímačkách průměrně dosáhli všichni uchazeči o studium na dané škole. Čím vyšší číslo, tím lepší průměrný uchazeč.
Jde o průměr z přijímaček na čtyřleté studijní obory (nezahrnují tudíž např. šestiletá a osmiletá gymnázia)
Zdroj: Data Deník získal od projektu prijimacky.ai, který je zpracoval na základě oficiálních dat z Cermatu.

Název školy, český jazyk a matematika
- Gymnázium Jateční 70 %, 54,5 %
- Gymnázium dr. Václava Šmejkala 67,1 %, 50,4%
- SPŠ Resslova 51,5 %, 41,1 %
- OA a jazyková škola Pařížská 55,3 %, 37 %
- SOŠ dr. Václava Šmejkala 48,5 %, 31,3 %
- Severočeská SŠ 46,7 %, 26,2 %
- TRIVIS-SŠV UL, s.r.o. 43 %, 26,5 %
- SŠOŘS Ústí nad Labem 40,6 %, 19,5 %

 Mohlo by vás zajímat: Hřiště i malá scéna. Letní kino letos čeká oživení, rýsuje se celková proměna

Zdroj: Deník/Jan Pechánek