Má na to jako obvykle připraveny dva miliony korun, přičemž šedesát procent příspěvků už rozeslalo. Celkem tato suma činí něco málo přes 1,2 milionu. Doplatek pošle na účet až poté, co školy nahlásí přesný počet školáků v prvních třídách, a to do konce září. Do prvních tříd letos rodiče zapsali celkem 1 006 dětí. Počty přihlášených prvňáků letos obecně nijak výrazně nevybočují, jsou srovnatelné s minulými roky. Pro srovnání, v minulém školním roce 2021/2022 zahájilo povinnou školní docházku 982 žáků. To znamená, že na pořízení učebních pomůcek Ústí vydalo přes 1,96 milionu korun.

Jak vysvětlil náměstek primátora Michal Ševcovic, který má na starosti školství a zároveň sám vede jednu z ústeckých škol, v uplynulém pololetí město také přispívalo ukrajinským dětem na obědy. Vydalo za to celkem přes 447 tisíc korun. „Pomohl nám to uhradit Nadační fond Energie pomáhá proti fakturám za obědy. Finanční dar podle smlouvy s nadačním fondem může přesáhnout 850 tisíc korun. Od září ale neplánujeme, že budeme takto cíleně podporovat jen žáky z Ukrajiny. Pokud budou rodiny v tíživé situaci, jsou tu jiné nadační akce, kam se může přihlásit jakékoli dítě, pomoc nebude cílená jen ze strany města,“ uvedl Ševcovic.

Možností mají rodiče několik. Mohou využít například organizaci Women for Women, která cílí na malé skupinky, maximálně desítku dětí, nebo jednotlivce. Podle ředitele ZŠ Mojžíř Karla Bendlmajera je to vhodné spíš pro malou vesnickou školu. Městská škola v sousedství vyloučené lokality využívá program Obědy do škol ministerstva práce a sociálních věcí. „U nás v tom bývá od 150 do 200 dětí. Mohou toho využít registrovaní žadatelé o práci. Podepisují při tom formulář na úřadu práce a je to na následující pololetí,“ poznamenal.

Letos rodiče nejvíc dětí do prvních tříd přihlásili na ZŠ Elišky Krásnohorské, celkem 83, nejméně pak na ZŠ a MŠ Jitřní, přesně 29. Na každého žáka se počítá s dvoutisícovým příspěvkem. Město ho prvňákům vyplácí od roku 2012. „Od té doby totiž ministerstvo školství základním školám tento příspěvek už ze svého rozvojového programu neposkytuje,“ dodala mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová s tím, že jednou z hlavních priorit města zůstává podpora vzdělávání.

Obědy pro děti z Ukrajiny v Ústí nad Labem
Za uplynulé pololetí vyplatilo Ústí nad Labem s pomocí Nadačního fondu "Energie pomáhá" obědy ukrajinským dětem ve výši:
březen – 56 855 Kč
duben – 127 295 Kč
květen – 144 573 Kč
červen – 118 724 Kč