Pro členy IZS a pracovníky domovů pro seniory a pečovatelské služby funguje v Ústí nad Labem mateřská škola Větrná a městské jesle. Starší děti mohou trávit čas v krizovém volnočasovém centru, které funguje při základní škole Mírová. Zatím ale rodiče starost o děti svěřují rodinným příslušníkům. „Momentálně k nám chodí čtrnáct dětí. To je méně, než jsme předpokládali, trochu nás to překvapilo,“ řekla ředitelka mateřské školy Ivana Votrubová.

Předškoláci jsou sesbíraní z celého Ústí, rychle si ale zvykli. „Měli jsme trochu obavy, jak si na cizí prostředí a učitelky zvyknou, ale je to bez problémů. Zvládli to dobře,“ dodala ředitelka.

Péče o děti se v době karantény téměř neliší od běžného provozu. Kromě práce učitelek na doma. „Ačkoli nám město samozřejmě pomáhá, i my jsme museli být s rouškami soběstační. Paní učitelky je doma samy našily pro děti a zaměstnance. Přebytky jsme věnovali dál,“ doplnila Ivana Votrubová.

Podobná situace je i ve volnočasovém středisku při základní škole Mírová. „Nastoupili k nám čtyři žáci,“ vypočítala vedoucí střediska Jana Velková.

Ve středisku neprobíhá klasická výuka, protože vyučovat naráz žáky všech věkových kategorií by bylo organizačně problematické. „Jsou tu ale učitelé, kteří s dětmi plní zadané úkoly ze škol, kteří s nimi proberou látku, jež je potřeba,“ popsala chod volnočasového střediska Velková.

Výhodou pro členy IZS jsou nyní i noční. „Většina záchranářů pracuje na směny, takže děti může ohlídat ten z rodičů, který je zrovna doma,“ sdělil mluvčí záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.

Třídy se zaplní v příštích dnech

Na Mírové očekávají hustější provoz příští týden, kdy rodiče zapsali více dětí. S větším pracovním nasazením u sebe počítají i zdravotníci.

„Kdo ví, v jakém pojedeme režimu a jestli se vůbec dostaneme domů. Pokud průběh epidemie bude stejný jako v jiných zemích, čeká nás v příštích týdnech rapidní nárůst nemocných. Pak už by to jenom babičky asi neutáhly,“ uvedla zdravotní sestra Lucie Šebková.

V případě velké krize může pomoci i město. „Máme připravené v případě krizového scénáře další vytipované budovy k zajištění provozu školských objektů, co nejdéle to bude možné,“ připomněl náměstek ústeckého primátora Michal Ševcovic.

Koronavirus v Česku