„Přeběhl koleje a vnořil se do Tovární čtvrti, aby se odtud snáze dostal do Stínadel,“ popisuje Jaroslav Foglar v knize Stínadla se bouří začátek dobrodružství Jiřího Rymáně, Rychlých Šípů a složitého hlavolamu zvaného ježek v kleci. Mohlo to být v Předlicích? Nebo to byla Praha? Navštívili jsme Stínadla i dům, kde slavný spisovatel bydlel v Ústí nad Labem.

Box: Stínadla jsou popravištěm

Stínadla nejsou odvozena od stínů, ale od poprav, tedy od sousloví „stínati hlavu“. Stínadla se mimo jiné jako filmový fenomén objevila v devítidílném seriálu Záhada hlavolamu z roku 1969 a ve stejnojmenném celovečerním hraném filmu z roku 1993. Vlajka fiktivním Stínadel vytvořená pro filmové potřeby má v městské bráně popravčí sekeru. Zdroj: text vyšel v magazínu Koktejl, který patří do rodiny Vltava Labe Media

Čtvrť Předlice v Ústí nad Labem je etnicky pestrá. Najdete tady krámky vietnamských obchodníků, do kterých chodí nakupovat Romové a v rámci města se o Předlicích mluví jako o vyloučené lokalitě. Zdejší Základní škola nemá zrovna nejlepší pověst a na konci školního vyučování stojí nedaleko školy mladík ve vestě „prevence kriminality“. To samo o sobě naznačuje, že něco podobného je tady potřeba. O Jaroslavu Foglarovi nikdy neslyšel, přestože se opírá o zeď domu, kde tento spisovatel strávil mládí.

„Z mého nejranějšího dětství mi zůstalo v paměti jen několik vzpomínek. Patří k nim přestěhování naší rodiny z Prahy do Předlic u Ústí nad Labem, kde tatínek získal práci jako zaměstnanec České obchodní společnosti. Tak jsme zaměnili vzduch čpící věčným desinfekčním pachem nemocnice a jejich ústavů v okolí pražské Benátské ulice za nepříjemný zápach vanoucí občas do Předlic z ústecké chemické továrny,“ píše Foglar ve svých pamětech.

Rekonstrukce Benešova mostu odstartovala kácením stromů, stavět se bude lávka.
Rekonstrukce Benešova mostu odstartovala kácením stromů, stavět se bude lávka

Zhruba 600 metrů od domu, který přímo na předlickou školu navazuje a kde Foglarovi bydleli, vedou koleje vedoucí do ústecké chemičky. I ulice Tovární tu je. Mohl právě tady přebíhat Jiří Rymáně do Tovární čtvrti? Budoucí slavný spisovatel a pedagog byl v době, kdy bydlel v Ústí nad Labem dítě, což ale neznamená, že nemohl včlenit vzpomínky do příběhů svých hrdinů.

Jaroslav Foglar je vnímaný jako Pražák a proto mnozí předpokládají, že se příběhy ve Stínadlech odehrávají v Praze. Hledači reálných stop navíc mají v Praze jasné vodítko v ulicích Řásnovka a Ve Stínadlech. Řásnovka a nedaleké Stínadla se nacházejí v bezprostřední blízkosti Ministerstva průmyslu a obchodu. Navíc přímo na Řásnovku navazuje rušná ulice Revoluční, kterou milovníci Foglarova díla považují za Rozdělovací ulici mezi Druhou stranou a Stínadly. S pomocí filmových záběrů se Stínadla najít nedají, natáčelo se na různých místech Prahy, ale i Brně.

Hasiči Děčína pomocí hydraulického rozpínáku vysvobodili srnu uvízlou v plotě.
FOTO: Zachránili lidi i zvířata. Perný víkend hasičů v Ústeckém kraji

„V místech ulice Ve Stínadlech na Praze 1 by měla letos vzniknout zahrada spojená s literární tvorbou spisovatele Jaroslava Foglara. Prostor by měl připomínat příběhy Rychlých šípů. Praha 1 chce místo, které v sobě má mystičnost Stínadel, dotvořit. Vybudování zahrady tak podtrhne unikátní atmosféru daného místa a zároveň vytvoří nový kout pro odpočinek místních obyvatel,“ napsaly v roce 2020 komunistické Halo noviny.

Kde byla Stínadla a Řásnovka. V Praze nebo Ústí nad Labem?Kde byla Stínadla a Řásnovka. V Praze nebo Ústí nad Labem?Zdroj: Koktejl/Topi PigulaZanedbaný kout Prahy, pokálený a poházený odpadem. Nic, co by jen namátkou připomínalo Foglarův věhlas. Developer by ve volném, aktuálně silně zanedbaném prostoru rád viděl nové byty. Ty by se bezesporu vzhledem k bezprostřední blízkosti historického centra daly finančně zúročit. Pražská ulice Ve Stínadlech získala své jméno v roce 2007. Tehdy by se Jaroslav Foglar dožil sta let.

„Uličky se všelijak klikatily, v některých vedly příkré schůdky buď nahoru nebo dolů do jiné uličky. Někdy vedla ulice tak nevysvětlitelně, že jednu její stranu místo domů tvořila jen nízká zeď a za ní hluboko dole byly střechy domů, celé moře střech a stříšek,“ popisuje konkrétní reálie Jaroslav Foglar ve své knize.

Soudní síň ústeckého soudu, ilustrační foto.
Soud zastavil stíhání tajemníka ústeckého magistrátu Studenovského

„Už zšeřelé, utápějící se v nafialovělé směsici kouře a večerní mlhy, do které prosakovala první světla plynových lamp. Vzápětí zase hoši zapadali do úzkých uliček s vysokými ponurými domy, odkud bylo vidět nebe jen jako červenou stužku vinoucí se mezi střechami," pokračuje v barvitém líčení, jenže popis nesedí ani na Ústí, ani na pražskou ulici Ve Stínadlech a její okolí. Nikde není „hluboko dole“ či nějaké strmé schody. Přesvědčivou odpověď už se asi nikdy nedozvíme.

Zdroje: Foglar J.: Stínadla se bouří, Ústecký deník, Praha In, bohousek.cz

Mohlo by vás zajímat: Cestující v Ústí jsou po přečíslení linek zmatení. Dopravní podnik kritiku čekal

Zdroj: Deník/Jan Pechánek