Závod má bohatou historii. Od dnešního Národního domu k budově Českého rozhlasu Sever se běhalo řadu let.

Krásný a bolavý

„Byl to krásný, ale bolavý závod. Trať není nijak dlouhá, ale je do strmého kopce a ty schody…" vzpomínal známý sportovní funkcionář a manažer Zdeněk Kubec, který patří mezi vítěze závodu. Nad dotazem, zda by do schodů běžel i nyní, chvíli váhal. „Dobře, že jsem se to dozvěděl už teď, mám alespoň čas potrénovat," naznačil.

O tréninku uvažuje i starosta Městského obvodu Ústí nad Labem Kamil Hýbner, který je spoluorganizátorem akce. „Vím, že bych měl běžet, když už to organizujeme, ale bude to těžké," připustil starosta. Jak dodal, kromě sportovních zážitků jde také o zábavu. „Chceme, aby se lidé sešli, zasportovali a pobavili," uvedl Kamil Hýbner.

O účasti zatím neuvažuje Milan Knotek, ředitel Českého rozhlasu Sever.

Rozhlas přitom sídlí v cílovém místě závodu. „Asi se přijdu podívat, ale do běhu se mi nechce," poznamenal Knotek. Rozhlasový kopec zdolává pěšky každý den minimálně dvakrát. „Zatím to bez problému zvládám, i když je pravda, že čím dál více to jezdím autem," přiznal se ředitel rozhlasu.

100+1 schod

Ústecký schod bude v novodobém pojetí určen pro běžce i pro cyklisty. Prezentace závodu je připravena od 9.00 do 10.30 v Národním domě a také na www.usteckyschod.cz.

Běžet mohou děti i dospělí. Pro děti od tří do šesti let bude připravena trať třicet schodů, od sedmi do deseti let šedesát schodů a od jedenácti do patnácti let osmdesát schodů.

Ženy a muži do šedesáti let a senioři nad šedesát let a běžci se psem budou muset zdolat celou trať 100 + 1 schod a doběhnout až k rozhlasu. Trať si nelze ulehčit během po vozovce, musí se běžet po schodech.

Delší trať pro kola

Asfalt bude vyhrazen pro cyklisty. Ti ale budou mít trať delší. Od Národního domu pojedou až do cíle na křižovatku s ulicí Elišky Krásnohorské.

Každý účastník obnoveného závodu obdrží pamětní diplom.