Stěhování posledního ústeckého obra, samice slona indického, začalo prakticky už v úterý ráno. Nejprve bylo nutné vyměnit tréninkový kontejner za transportní, který dopravila přepravní firma specializovaná na transporty slonů. „Kontejner je speciálně upraven na přepravu slonů. Je vyšší než ty běžné, má větrací otvory, ventilaci a samozřejmě několik uzavíratelných oken pro kontrolu a péči o slona během cesty,“ popisuje přepravní bednu vrchní chovatel slonů ústecké zoo Jan Javůrek.

Pro transport bylo klíčové, aby byl celý tým dokonale sladěn. "Vše se vyvíjelo podle plánu, který byl připravován několik týdnů. Vlastní nástup do transportní bedny trval i díky předchozímu tréninku necelých patnáct minut. Jeřáb pak vyzdvihl kontejner z výběhu na návěs a přepravce se okamžitě vydal na třicetihodinovou cestu do Francie," přibližuje mluvčí zahrady Vít Lukáš. "Transport kromě francouzského chovatele Tonyho Verhulsta, kameramana Toma Swensona, veterinářky Florence Ollivet-Courtois a ředitelky zoo Ilony Pšenkové doprovázeli také všichni tři naši chovatelé, aby Delhi v prvních dnech usnadnili adaptaci na nové prostředí," dodává Lukáš.

Delhi a Kala na procházce v roce 2013:

Novým domovem slonice Delhi se stalo francouzské zařízení Elephant Haven – European Elephant Sanctuary (EHEES).

„Vlastnímu transportu předcházela dlouhá příprava včetně přivykání na přítomnost transportního kontejneru a seznamování se s francouzskými chovateli. Všichni, včetně Delhi, odvedli obrovský kus práce. Dva týdny před odjezdem Delhi byl v zoo právě kolega Tony Verhulst z EHEES, který se snažil Delhi více poznat a získat si její důvěru, která je pro práci se slony velmi důležitá,“ říká hlavní zooložka Petra Padalíková.

„Poděkování patří všem, kteří se podíleli na transportu a jeho přípravě, obzvláště pak našim chovatelům, francouzským kolegům a pracovníkům logistiky, za profesionální přístup, díky kterému vše proběhlo rychle a hladce,“ dodává ředitelka Pšenková.

Návštěva kolegů z EHEES v Zoo Ústí nad Labem
Slonice Delhi se bude stěhovat ještě letos. Ve Francii najde parťačku

Cesta dlouhá více než 1500 kilometrů probíhala bez problémů. Během zastávek Delhi kontrolovali chovatelé a veterinární lékařka. "Delhi ochotně přijímala pamlsky a při noční osmihodinové přestávce i krmivo. Pravidelně dostávala vodu," ujistil mluvčí Lukáš. "Delhi je velmi bystrá, rychle se učí, a tak cestu snáší skvěle, vše probíhá dle plánu" chválila transport veterinářka Florence Ollivet-Courtois.

Do cíle dorazil celý tým ve středu 24. srpna po šestnácté hodině. Po prvotním zaváhání při výstupu z kontejneru se Delhi začala ihned věnovat připravenému krmivu. Obě slonice Gándí a Delhi nevykazovaly žádné známky stresu, agrese ani nervozity. Momentálně má Delhi k dispozici dva boxy, jeden s pískem a druhý se speciální gumovou podlahou. "Jelikož první reakce mezi slonicemi byly velmi pozitivní, přistoupí dnes chovatelé k bližšímu kontaktu obou zvířat přes bariéru ve venkovním výběhu. K přímému spojování dojde v návaznosti na jejich následné reakce," prozradil mluvčí ústecké zahrady.

Těžké sbohem a naděje na návrat slonů

Podle zástupců ústecké zoologické zahrady byla Delhi přesunuta do EHEES po pečlivém zvážení a na doporučení koordinátora evropského ex-situ programu. "Pavilon slonů v Zoo Ústí nad Labem již nesplňuje podmínky moderního chovu slonů, a proto bylo rozhodnuto o jejím přesunu. Po úhynu slonice Kaly v roce 2019 zde byla Delhi jediným chovaným slonem, což je s ohledem na sociální způsob života slonů pro nové vedení zoo neakceptovatelné," uvedl mluvčí Vít Lukáš.

Ňuninka
Změna. Místo do Norska odcestuje oblíbená Ňuninka do Francie

Severočeská zoo se však chovu slonů nevzdává. Počítá s ním i v rámci nově vytvořeného plánu rozvoje zoo, takzvaného generelu. Pro tento projekt, nazvaný „Sloní pláně“, je však nutné rozšířit areál na rozlehlé louky Mariánského vrchu, kde by měl vzniknout pavilon pro skupinu sloních býků podle nejnovějších standardů. Současný pavilon slonů s přilehlými výběhy se zoo chystá přebudovat na „Asijský dům“, kde naleznou domov orangutani bornejští a další ohrožené druhy asijské fauny.