KOMPLETNÍ ROZHOVOR NAJDETE ZDE.

V Ústí chybí filmový festival. Souhlasíte?
Filmový festival v Ústí chybí, to je pravda. Přehlídka filmového umění by měla být v každém větším městě. V Ústí se setkávají důležité tepny, je tu hodně cizinců, různé konference… Sám jsem tu chtěl dělat přehlídky různých filmových škol. Někdo by na to ale musel dát korunky.

Kolik vám město dávalo na roční provoz a kolik dává na kinematograf Čadíků? Víte to?
Kraj dával maximálně 40 tisíc, město 37 tisíc a Severní Terasa 10 tisíc ročně. Z toho jsme nezaplatili ani nájem a energie. Mzdu jsme neměli žádnou. Čadíci dostali na zapůjčení filmů pro promítání na náměstí asi 60 tisíc korun za týden.

Vystavíte někdy celou svou unikátní sbírku kamer? A která je nejvzácnější?
Ano, po poradě s chlumeckým starostou Maxou výstavu uděláme. Asi nebude tak velká, jako byla u Františka, ale základy o filmových kamerách a promítacích strojích určitě. Nejvzácnější je možná francouzský promítací stroj od firmy Pathé, která dělala filmy ve formátu 9,5 mm.

Pustil byste lidem ve vašem kině Babovřesky?
Určitě ano, když to lidé chtějí, vždyť jsme tam pro ně. Další věc ale je, že české filmy malá kina mnohdy ani promítat nemohou, protože jsou dnes často filmy pouze v digitální podobě. Je to ostuda státu, který nepohlídá, aby i lidé ve vsích a malých městech, kde si nemohou pořídit digitál za dva miliony, měli kvalitní kulturu a nemuseli jezdit do nekvalitních multikin.