Zapečetěný balík, který vám firma ale doručí až po zaplacení požadované částky. To je nový trik, jak se „šmejdi" snaží vylákat z lidí peníze. V dopise doručeném až do schránky požadují pět set korun. Dalších sedmdesát za předčasné vyřízení. Podle ústeckého inspektorátu ČOI se dopisy na výrazném žlutém papíře lavinově šíří.

„Obsah dopisu mi až vyrazil dech. Výzvy k vyzvednutí balíčků, které jsme neobjednali, jsme ve schránce už našli. Tento dopis ale předčil vše," rozčilovala se Ústečanka Jitka Svačinová, která obálku obdržela tento týden.

Text dopisu pod hlavičkou Mezinárodního centra přepravy M. P. C. sděluje, že středisko zaregistrovalo zapečetěný balík určený adresátovi. Ten, aby jej však mohl převzít, musí nejprve vyplnit formulář se souhlasem a následně za doručení zaplatit. Pět set korun. Za přednostní servis dalších sedmdesát. Zvědavost tak může Ústečany vyjít relativně draho. Co v balíku je, zůstává otázkou.

Cíl: zmást a vydělat

„Text je psaný zmateně. Jednou se firma představuje jako Mezinárodní centrum přepravy, podruhé jako Mezinárodní přepravní středisko. V dopise jsou i chyby, například formulace doručení balíka," popsala jiná adresátka, která dopis také obdržela.

Co se v dopise (ne)dočtete?Dopis na žlutém papíře je doručován přímo na adresu příjemce. Pod hlavičkou Mezinárodního centra M. C. P. v něm text informuje o zapečetěném balíku, který firma zaregistrovala. Aby ho spotřebitel však mohl převzít, musí firmě nejprve zaslat formulář se souhlasem a zaplatit 500 korun. Nadepsané odpovědní obálky uvádějí adresu P. O. BOX ve Valašských Kloboukách, nad kterou je připsaná firma Pošta Servis s.r.o. Podle obchodního rejstříku patří Patricku Meunierovi žijícímu v Lucembursku. Obchodní inspekce radí neobjednané balíky nepřebírat a rozhodně za ně neplatit. Co balík obsahuje, zůstává otázkou.

Firma, kam mají lidé zasílat souhlas s doručením balíku v nadepsaných odpovědních obálkách, nese název Pošta servis s. r. o. s adresou ve Valašských Kloboukách. Jejím jednatelem je Patrick Meunier žijící v Lucembursku. Vedle této společnosti vlastní ještě další dvě Astrologické předpovědi s. r. o. a Dream body s. r. o.

„Z dostupných informací lze usuzovat, že by takové jednání podnikatele zřejmě mohlo být považováno za použití zakázaných agresivních obchodních praktik," uvedla ředitelka severočeské pobočky České obchodní inspekce Renata Linhartová.

Nic neplatit

Pro případy podobného typu doporučuje jediné, a sice neobjednané zásilky nepřebírat, v žádném případě nic neplatit. „Dle informací z internetu se tyto případy přímo lavinově šíří. Na náš inspektorát však zatím žádný podnět spotřebitelé nepodali," dodala ředitelka Linhartová.

Podle jejích slov jsou však spotřebitelé i při převzetí neobjednaného zboží nově chránění občanským zákoníkem a vůči podnikateli jim do budoucna nevznikají závazky.