Trestní oznámení na spolek Ústecké šrouby policie odložila. Podal ho ústecký magistrát pro podezření z vydírání. Spolek totiž uzavřel smlouvu se společností Naturen, která buduje inženýrské sítě k domkům v Habrovicích.

Ve smlouvě pod hrozbou padesátitisícové pokuty klade podmínky související s ochranou životního prostředí. Za jejich dodržení se na oplátku zavazuje, že stáhne veškerá odvolání proti stavbám inženýrských sítí Naturenu. Právě to je podle magistrátu vydírání.

NECHTĚLI DALŠÍ ZDRŽENÍ

Policejní komisař Pavel Kunt, který měl kauzu na starost, s tím ale nesouhlasil. „Magistrát jako podavatel trestního oznámení vůbec není tím, kdo by měl být vydírán,“ zdůvodnil v rozhodnutí věc odložit.

Ústecké šrouby se proti stavbě odvolaly, jelikož jim úřad neposkytl dokumentaci k prostudování. U zrodu smlouvy od počátku stál ústecký architekt Pavel Černohouz, který firmu Naturen zastupuje během schvalování i stavby samotné. Chtěl se tak vyhnout dalším průtahům v územním řízení.

Ilustrační foto.
Náměstek usedne za volant. Na Ústecku jezdí autobusy kraje v nouzovém režimu

„Zvlášť, když problém nebyl na naší straně. Jejich připomínky, které by jinak byly součástí územního rozhodnutí, jsme zaznamenali do smlouvy. Takové improvizace jsou důsledkem komplikovaných schvalovacích řízení. Dlouhé lhůty v úředních řízeních nás donutily sáhnout po rychlejší alternativě,“ vysvětlil architekt.

MUSELI BY NA ZAČÁTEK

Podle něj by se jinak u této stavby museli již poněkolikáté vrátit na začátek celého schvalovacího procesu. Což by prý znamenalo další, minimálně půlroční odklad.

„Navíc podmínky smlouvy jsou normální a z naší strany jednoduše splnitelné. Jako vydírání jsme je rozhodně nevnímali,“ sdělil architekt, co uvedl i na policii.

Kauza ovšem vyvolala na veřejnosti nebývalé pozdvižení a rozdělila ji na dva tábory. Jedni spojili stavbu sítí s kontroverzní výstavbou v místě bývalého přírodního koupaliště u zdejšího rybníku a souhlasili s tvrzením, že Ústecké šrouby jsou jen spolkem vyděračů.

 Parkování. Věčný problém nejen v centru města, ale i na Střekově. K nejhorším lokalitám v tomto směru patří například Tolstého, nebo Varšavská a Kramoly.
Stavba parkovišť vázne. Podle starostek obvodů za to může politický boj

Druzí naopak tvrdili, že úředníci na rozkaz vedení Ústí spolek jen kriminalizují kvůli četným odvoláním proti stavbám a boji za přístup k informacím z úřadu. Ve skutečnosti stavba s někdejší pláží u rybníka nijak nesouvisí a nachází se na opačné straně vesnice.

Toto trestní oznámení podané magistrátem na spolek je již čtvrté, které policie odložila. U jednoho z předchozích trestních oznámení dokonce policejní komisař Michal Hrabánek vyslovil pochybnost o důvodech jeho podání s tím, že neobsahuje žádné skutečnosti, jež by svědčily o spáchání trestného činu.

KRITIK VEDENÍ ÚSTÍ

„Nelze totiž přehlédnout, že směřuje proti osobě, která se občansky a politicky angažuje a ve svých vystoupeních často kritizuje vedení města,“ napsal ve zdůvodnění, proč bylo podání odloženo.

Měl na mysli aktivistu a zároveň studenta práv Lukáše Blažeje, nejvýraznější postavu spolku Ústecké šrouby. Ten v reakci na trestní oznámení uvedl, že považuje za nepřípustné, aby vedoucí právního odboru města trávil pracovní dobu zahlcováním policie absurdními trestními oznámeními.

Vít Mandík (vpravo).
Bývalého primátora Mandíka soud zprostil obžaloby. Státní zástupkyně se odvolala

„Kriminalisté tráví čas vyřizováním nesmyslů místo odhalováním trestné činnosti. Jinde by přišel o místo, ale v Ústí dál pobírá veřejné prostředky a pokračuje v šikanování aktivistů i poškozování dobrého jména města,“ poznamenal Blažej.

Magistrát podle něj ignoruje rozsudky o účasti spolků v řízeních a spolek nemá jinou možnost než jako opominutý účastník podávat odvolání.

Magistrátní mluvčí Romana Macová zopakovala, že důvodem trestního oznámení bylo podezření z vydírání. „Za podobné, pouze formou ústní, nikoli psanou, byl odsouzen Lubomír Studnička, údajný aktivista v kauze dostavby dálnice D8. S rozhodnutím nesouhlasíme, předali jsme ho k prošetření na ústecké státní zastupitelství,“ dodala Macová.

Vizualizace plánovaného přepážkového centra ústeckého magistrátu.
Všechny doklady si v Ústí zařídíte na jednom místě. Centrum vyjde na 50 milionů