Drug Out zaznamenal výrazný nárůst odevzdaných použitých injekčních jehel.
Stříkačky sbírají strážníci
„V kontaktním centru jsme v březnu vyměnili 17 654 kusů a v terénním programu 5 569 kusů. Dohromady 23 223 kusů jehel. Na město, které nemá ani 100 tisíc obyvatel, je to opravdu hodně," uvedla ředitelka odborných programů Drug Out Radka Koblížková.
Odhozené injekční stříkačky přesto denně sbírají i strážníci. „Množství možná mírně pokleslo, ale je jich stále hodně. Nacházíme je v parcích, i kolem dětských hřišť. Narkomani se přesouvají různě po městě. Například od hotelu Bohemia k Mariánské skále, když uděláme akci tam, objeví se jehly zakrátko jinde," sdělil Jan Novotný, zástupce ředitele ústecké městské policie.
Jehlový rekord je třeba podle Radky Koblížkové brát vážně.
„Ukazuje na stále výrazný problém města v oblasti užívání návykových látek. Vyšší počet vyměněných jehel nemusí přímo souviset s nárůstem spotřeby drog, ale zaznamenali jsme i vyšší počet kontaktů závislých s našimi pracovníky. Určitě jsou to varující údaje, které by měly být motivací pro zvýšení prevence a její podpory," je přesvědčena Radka Koblížková.
Pervitin vede nad heroinem
Jehly si podle její zkušenosti vyměňují lidé po kusech i po stovkách. „Někdo to třeba posbírá i od ostatních a přinese, jiný přijde jen s dvěma či třemi jehlami pro vlastní potřebu" vysvětlila Radka Koblížková.
Na ústecké drogové scéně převládá v posledních letech pervitin. „Heroinu jsme zaznamenali podstatně méně," uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.
Policie v roce 2015 řešila celkem 102 případů nedovolené výroby drog, včetně tří případů šíření toxikománie. Je to o třicet případů více než v roce 2014. Letos v březnu byl z distribuce drog obviněn padesátiletý muž, který drogou platil za stavební práce a také prostitutkám za sex.
„Obvinění si prodejce pervitinu převzal ve výkonu trestu, kde je za jinou trestnou činnost. Hrozí mu trest odnětí svobody až do výše pěti let," doplnila Veronika Hyšplerová.