Říci si své „Ano" a vzkázat všem „máme se rádi", se v loňském roce rozhodlo na Ústecku zhruba 450 párů. Nejvíce vyhledávaným obřadním místem s osmdesáti osmi obřady je vila Ignaze Petschka v ulici Winstona Churchilla.

Matrikářka ústeckého centrálního obvodu Kamila Doušová uvedla, že se v minulém roce neoddávalo jen ve vile Ignaze Petschka, ale také na dalších místech města Ústí. „Hned po obřadní síni v ulici Winstona Churchilla byl dalším nejoblíbenějším místem v Ústí hrad Střekov. V jeho prostorách si své „Ano" řeklo v roce 2013 dvacet dva párů. V obřadní síni úřadu na Severní Terase do manželství vstoupilo šestnáct novomanželů," řekla Doušová.

Lákaly i dominanty

Své prostory ke svatbám nabízejí také ústecké dominanty nebo historické budovy. „Výletní zámeček Větruše a ústecké muzeum mají shodně každý po pěti svatbách. Zbylých dvanáct obřadů připadá na místa mimo obřadní síně, kde také po domluvě s matrikou za poplatek lidé mohou vstoupit do manželství," řekla matrikářka.

Dalším místem místem na Ústecku, kde rádi snoubenci vstupují do manželství, je Velké Březno. Pod místní matriku spadá jak velkobřezenský zámek, tak Panství Velichov.

Matrikářka Jana Mottlová uvedla, že na Velkobřezensku uzavřelo sňatek v minulém roce devadesát dva párů. „Na zámku Velké Březno to bylo čtyřicet devět a na Panství Velichov jednatřicet. Oddávali jsme také v pivovaru a na dalších místech," dodala Mottlová.

Mramorový sál

Kdo nabízí ke sňatku komnatu zámku, je také město Trmice. „V předešlém roce si v Mramorovém sále řeklo své Ano čtyřicet párů, to ale nepočítám zlaté a stříbrné svatby," uvedla Alena Kabrlová.

Na matrice města Chlumec evidují úřednice za loňský rok dvacet čtyři obřadů a ve městě Chabařovice deset.

Matrikářky centrálního obvodu v Ústí nad Labem smí jako jediné v Ústeckém kraji oddat do registrovaného svazku partnery stejného pohlaví. „Vstupu do registrovaného manželství využilo v roce celkem šestnáct párů. Šlo o třináct lesbických a tři partnerství gayů," dodala Kamila Doušová.