Koaliční jednání v Chabařovicích zkomplikoval návrh na přezkoumání voleb. Podobně na tom jsou v Trmicích, kde platnost hlasování napadla KSČM. Následuje obec Petrovice. Dvě města a obec tak doplnily seznam z minulého týdne, na kterém se už nacházely městský obvod Neštěmice, centrální městský obvod a Ústí samotné.

Podnět ke krajskému soudu v případě Chabařovic podalo Sdružení chabařovických rodáků (3 mandáty). Volební lídr sdružení Josef Hnyk nechtěl upřesnit důvod, proč návrh podali. „Já už jedu z práce z Prahy, teď už to nebudu komentovat, chci se soustředit na cestu,“ vyhýbal se Hnyk odpovědi.

Co se volebních jednání týče, poznamenal, že zatím trvají a s hnutím SNK ED (4 mandáty) starosty Josefa Kusebaucha doposud on ani jeho dva kolegové v novém zastupitelstvu nejednali. Veřejným tajemstvím přitom zůstává, že starostu nemají příliš v lásce a jsou s ním „na kordy“.

Naopak nově zvolený zastupitel a exstarosta Chabařovic Jiří Záhořík z ANO 2011 (3 mandáty) nabádá k „zakopání válečné sekery“. Podle něj by to zas neměl být takový problém, jelikož volební programy tu prý mají všichni víceméně stejné.

„Starostovi nezávidím, já už na ten post nechci. Naše město musí jít kupředu. Nemá přeci smysl shazovat se navzájem, když tu za ty čtyři roky udělali kus práce. Nicméně ještě víc jí je potřeba udělat,“ prohlásil Záhořík s tím, že je třeba zrušit ložisko uhlí pod jezerem Milada, táhnoucí se až pod město, nebo dokončit rekonstrukce bytů, domů a silnic.

ANO 2011 ostatně v úterý s Kusebauchem a jeho evropskými demokraty vyjednávalo. Sám starosta Kusebauch poznamenal, že s prohlášeními Záhoříka zcela souhlasí. „Na jednání jsme si sdělili, jak si představujeme chod města,“ řekl.

Jelikož ale Rodáci u soudu napadli volební výsledky, prý neví, co víc k vyjednávání říci. „Podali to dvě hodiny před koncem lhůty. Ale jsem skutečně zvědav, jestli svá slova ANO 2011 naplní,“ podotkl.

Pokud se ale s ANO dohodnou, potřebují ještě jeden hlas. To nejspíš nebude problém, jelikož mohou vybírat ze tří dalších subjektů.

Trmice také musí při vyjednávání počítat, že jim do toho krajský soud může lidově řečeno „hodit vidle“. Podnět k přepočítání tu podali komunisté, kteří o minimálně jeden mandát přišli kvůli deseti chybějícím preferenčním hlasům.

„Je to skutečně velice nízký rozdíl, zhruba 0,4 procenta. Tak jsme požádali soud o přepočítání. Pro jistotu, mohl nechtíc selhat lidský faktor,“ vysvětlil jeden z kandidátů KSČM Martin Cichý.

Podle zdejší zastupitelky Marie Gottfriedové (NK), která získala třetí nejvyšší počet preferencí a zároveň ve zdejším zastupitelstvu usedá od roku 2002, by měli vyjednavači k rozhovorům o koalici přistupovat s nadhledem.

„Výhoda i nevýhoda našeho malého rybníčku je, že se všichni známe, a tak už leckdo může mít vůči druhým předsudky. Bylo by nejlepší chvíli zapomenout na své zájmy a zaostřit na prospěch města. Věřím, že hlavně kvůli tomu jsme kandidovali,“ řekla Gottfriedová.

Napadené volby v Petrovicích zdejší starosta Zdeněk Kutina nechtěl komentovat. „Nezlobte se, ale počkám, jak to dopadne,“ dodal Kutina.