O talár a funkci dočasně přišla místopředsedkyně ústeckého krajského soudu Markéta Lehká. Rozhodlo o tom ministerstvo spravedlnosti. Soudkyni zastupuje právní zástupce, který rozhodnutí převzal z datové schránky 28. srpna. Počínaje následujícím dnem, sobotou, tak Lehká nemůže soudit. „Od soboty platí, že je paní doktorka Lehká zproštěna dočasně výkonu funkce soudkyně a místopředsedkyně soudu,“ potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka s tím, že takto to bude platit do skončení trestního stíhání.

Lehká si může podat proti rozhodnutí rozklad. To ale nemění nic na tom, že do práce teď jezdit nemusí, nastoupil za ni zástup. Lehká působí na soudu v Ústí od roku 2007 s přestávkami na mateřskou dovolenou.

Před okresním soudem v Mostě se nyní zpovídá z údajného řízení pod vlivem alkoholu, kdy měla v autě i své dvě děti. Další líčení je nařízeno na 8. září. „V případě, že bude shledaná vinnou a bude odsouzena za úmyslný trestný čin, tak přímo tím okamžikem jí zanikne funkce soudce ze zákona,“ řekl mluvčí ústeckého krajského soudu Jiří Barč.

Lehká loni 12. prosince jako řidička opakovaně nadýchala zhruba 1,8 promile alkoholu. Žena se nepodrobila odběru krve a u soudního líčení tvrdí, že naměřená hodnota je výsledkem požití léků. Za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky jí hrozí až rok vězení.