Kvůli hospodářské krizi se nedaří nejen obchodníkům, do problémů se dostaly i české soudy. Na severu Čech se soudní dluhy vyšplhaly na více než 24 milionů korun.

V dýchavičném státním rozpočtu chybí peníze. Proto chybí peníze i soudům. Pociťují to advokáti, tlumočníci a soudní znalci.

Do července byla situace ještě horší. Nemalou část závazků po lhůtě splatnosti soudy do konce července splatily z mimořádných peněz. Zbývá ještě zaplatit přes 24 milionů a z toho po lhůtě splatnosti 17 milionů. „V nejbližší době budou starší závazky přednostně splaceny u krajského i okresních soudů,“ uvedl Jan Tobiáš, ředitel správy ústeckého krajského soudu.

Problémy s financemi mají soudy již několik let. Letošní rok je kvůli krizi ale nejhorší.

Tlumočník dal přednost jistému výdělku od policie

Soudci mají například obavu z toho, zda budou mít pro svá jednání tlumočníky. Stal se i případ, kdy dal ústecký tlumočník přednost práci pro policii, kde měl peníze jisté, než aby čekal, kdy mu zaplatí krajský soud. Náhradní tlumočník dojíždí až z Prahy, což ale znamená další výdaje navíc za dojíždění z Prahy.

„Tlumočníci zatím na jednání chodí, takže snad nebudou problémy,“ uvedl Ivan Elischer, předseda trestního senátu ústeckého krajského soudu, který předsedá soudním procesům, kde mezi obžalovanými jsou vietnamští státní příslušníci.

Stejná situace na krajské i okresní úrovni

Nové závazky jsou ale vytvářeny denně, protože soudní jednání pokračují každý den. Tím se vytvářejí nové výdaje za práci advokátů a dalších osob, které jsou nutně potřeba pro jednání při soudním procesu.

„Přijali jsme krizový scénář, snažíme se o minimální provozní výdaje, abychom mohli uhradit co nejdříve za služby, ale průběžně na provoz chybí řádově desítky milionů korun,“ dodal Tobiáš.

Ředitelka správy ústeckého okresního soudu Magda Veselá má stejné starosti na okresní úrovni. Soud dluží advokátům, tlumočníkům, v menší míře i znalcům, zhruba 3 miliony korun.