Účastníci vyzvali vlády Česka a Německa, aby zahájily kroky k otevření hranic pro běžné lidi. Nemožnost vídat se s přáteli, rodinami, sousedy vnímají negativně. ČTK to řekl jeden z organizátorů akce Jan Kvapil, který působí na katedře germanistiky ústecké filozofické fakulty.

Nápad na společnou procházku vznikl ve skupině přátel. "Chybí nám osobní kontakt, ten žádná sociální síť nenahradí. Za myšlenkou stála také touha se přesvědčit o tom, že na druhé straně hranice je vše v pořádku, že tam nežije žádný vetřelec," řekl ČTK.

Ústecký basketbalový hráč Jan Maděra.
Famózní Maděra poslal Slunetu do play-off z prvního místa

Současná situace narušuje podle účastníků procházky vztahy. "Je tu velká potřeba ukázat na nesmyslnost totálního uzavření hranic," uvedl Kvapil. Ještě před procházkou vznikla výzva, v níž sousedé z pohraničí žádají otevření hranic s ohledem na to, že situace se šířením nového typu koronaviru je v Česku a Sasku obdobná. "Nedopustíme, aby se příhraničí stalo opět periférií, včetně sociálních, kulturních a ekonomických důsledků," uvedli v textu zveřejněném mimo jiné na facebooku organizátoři sousedských procházek.

Během procházky v Krušných horách si lidé přes hraniční čáru popovídali a mimo jiné i společně zazpívali českou a německou verzi titulní písně seriálu Včelka Mája. "Splnilo to svůj účel, staří kamarádi se potkali a noví se poznali," uvedl Kvapil.

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem po koronavirové krizi znovu otevřela. Návštěvníků ale nebylo mnoho a v rozsáhlém areálu se hodně rozptýlili.
FOTO: Znovu otevřeno! Na Ústečany se v zoo smály zebry a opičky

Současný stav bude mít podle Kvapila dopad na česko-německé vztahy. "Ty jsou stále ještě křehké. Může nás to vrátit o několik let zpátky," uvedl. Sobotní setkávání na česko-saské hranici, která je zřejmě historicky nejdéle pevně stanovenou hranicí v Evropě, se bude opakovat, řekl. Další setkání se bude konat zřejmě za dva týdny. "Budeme se takto setkávat, dokud se hranice neotevřou," dodal Kvapil.