Účastníci vyzvali vlády Česka a Německa, aby zahájily kroky k otevření hranic pro běžné lidi. Nemožnost vídat se s přáteli, rodinami, sousedy vnímají negativně. ČTK to řekl jeden z organizátorů akce Jan Kvapil, který působí na katedře germanistiky ústecké filozofické fakulty.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Nápad na společnou procházku vznikl ve skupině přátel. "Chybí nám osobní kontakt, ten žádná sociální síť nenahradí. Za myšlenkou stála také touha se přesvědčit o tom, že na druhé straně hranice je vše v pořádku, že tam nežije žádný vetřelec," řekl ČTK.

Ústecký basketbalový hráč Jan Maděra.
Famózní Maděra poslal Slunetu do play-off z prvního místa

Současná situace narušuje podle účastníků procházky vztahy. "Je tu velká potřeba ukázat na nesmyslnost totálního uzavření hranic," uvedl Kvapil. Ještě před procházkou vznikla výzva, v níž sousedé z pohraničí žádají otevření hranic s ohledem na to, že situace se šířením nového typu koronaviru je v Česku a Sasku obdobná. "Nedopustíme, aby se příhraničí stalo opět periférií, včetně sociálních, kulturních a ekonomických důsledků," uvedli v textu zveřejněném mimo jiné na facebooku organizátoři sousedských procházek.

Během procházky v Krušných horách si lidé přes hraniční čáru popovídali a mimo jiné i společně zazpívali českou a německou verzi titulní písně seriálu Včelka Mája. "Splnilo to svůj účel, staří kamarádi se potkali a noví se poznali," uvedl Kvapil.

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem po koronavirové krizi znovu otevřela. Návštěvníků ale nebylo mnoho a v rozsáhlém areálu se hodně rozptýlili.
FOTO: Znovu otevřeno! Na Ústečany se v zoo smály zebry a opičky

Současný stav bude mít podle Kvapila dopad na česko-německé vztahy. "Ty jsou stále ještě křehké. Může nás to vrátit o několik let zpátky," uvedl. Sobotní setkávání na česko-saské hranici, která je zřejmě historicky nejdéle pevně stanovenou hranicí v Evropě, se bude opakovat, řekl. Další setkání se bude konat zřejmě za dva týdny. "Budeme se takto setkávat, dokud se hranice neotevřou," dodal Kvapil.