Oslavit 100. výročí vzniku republiky neopomenou ani Ústečané. Krom velkolepých hudebních představení, výstav nebo hraných rekonstrukcí se mohou těšit i na sto hektolitrů speciálního piva vařeného dle tradiční historické receptury. Ochutnat ho lze už tuto sobotu.

„Letos si připomínáme řadu významných, takzvaně osmičkových výročí. Ústí nezůstane pozadu, připravilo program k jejich připomenutí. Součástí je výroční 11stupňový speciál T.G.M., který vznikl ve spolupráci s pivovarem Na Rychtě. Kuchaři připraví i menu inspirované kuchyní první republiky,“ přiblížila mluvčí Ústí Romana Macová.

Výroční světlý ležák plzeňského typu bude k mání na Ústeckém pivním jarmarku malých a rodinných pivovarů. Čepovat jej budou nefiltrovaný a nepasterovaný. Vyznačuje se proto lehkým zákalem, způsobeným kvasinkami. Pivo má jemně nahořklou chuť, docílenou dvojnásobným chmelením aromatickým žateckým poloraným červeňákem.

„K letošnímu jubilejnímu výročí založení Československé republiky jsme chtěli uvařit také něco nového. T.G.M. je světlé, spodně kvašené, dobře uleželé a patří mezi středně silná piva,“ popsal ředitel pivovaru Jiří Šťovíček.

Martin Krsek je autorem knížky Neznámí hrdinové mluvili i německy, kterou v květnu 2018 vydalo nakladatelství Albatros Media v Edici ČT. Původní Snímky pocházejí z knihy neznámí hrdinové mluvili i německy.
Zná je málokdo. Vychází kniha o německých antifašistech

Oslavy by ovšem neměly být jen potěchou pro tělo, ale i pro ducha. Největší kulturní událostí tak nejspíš bude uvedení opery Libuše od Bedřicha Smetany s divou Evou Urbanovou v titulní úloze. Slavnostní předpremiéru chystá Severočeské divadlo na svátek sv. Václava 28. září, premiéru na 12. října.

„Nastudujeme ji jako jedni z mála v klasickém pojetí. Bez modernizujících prvků. K příležitosti, k níž ji připravujeme, se něco takového nehodí,“ řekl ředitel divadla Miloš Formáček s tím, že kostýmy a scénu připravuje výtvarník Josef Jelínek.

I na dalšího českého hudebního velikána pamatují. Slovanské tance Antonína Dvořáka totiž v divadle zazní 9. října v podání klavíristů Igora Ardaševa a Michala Maška, a to v druhé polovině koncertu. „Je to taková zajímavost, kterou doposud nikdo neuvedl. Střídání původních klavírních a orchestrálních verzí jako vzájemný dialog,“ přiblížil ředitel Formáček.

Otevírání řeky Labe na nábřeží Střekov.
Kluci si užili, tatínkové vzpomínali. Střekovské nábřeží žilo otvíráním Labe

Pivo s operou Libuše patří k největším lákadlům celoročních oslav. Řadit se k nim ale mohou i některé další akce, jež vyvrcholí v prosinci během adventu. „Oslavujeme připojení k Československu později, protože město se k republice připojilo až se zpožděním,“ popsal ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.

Narážel tím na vznik provincie Deutschböhmen, k níž se po rozpadu habsburské monarchie většinově německé Ústí původně připojilo. Součástí ČSR se stalo až ve středu 11. prosince 1918 po deváté hodině ráno, kdy státní svrchovanost převzal velitel československých vojenských oddílů major Hulík.

Právě na rekonstrukci této události se mohou v prosinci Ústečané těšit. Bude totiž součástí vánočních trhů. „Zároveň se chystáme odhalit pamětní desku na domě, kde sídlilo první československé vojenské velitelství,“ doplnil ředitel muzea.

Muzeum nabídne i řadu výstav, například Schichtovu epopej nebo cyklus přednášek o osudových českých osmičkách a mnohé další.

Hotel Bohemia.
Zatracovaná i vychvalovaná. Bohemia vítá hosty už půl století