Spolchemie má dluhy přes 2 miliardy korun a valná hromada kvůli tomu na úhradu předchozích ztrát převedla i 186 mil. korun loňského zisku.

Nová elektrolýza za zhruba dvě miliardy korun by měla být stěžejní investicí a měla by mimo jiné odstranit používání jedovaté rtuti. Kvůli ní se už upravují i návazné provozy, mění se například starší ze dvou syntézních jednotek na výrobu chlorovodíku, chystá se i nový sklad soli a rozvodna. „Bude to rozhodující investice v příštím období," řekla Logrová. Zatím nejsou signály, že by stavbu nové elektrolýzy mělo zastavit očekávané zpomalení průmyslu v EU.

„Připravuje se smlouva s dodavatelem technologie. Zatím můžu říct jen to, že zřejmě půjde o zahraniční firmu," uvedla Logrová. Ještě vloni Spolchemie tvrdila, že na novou elektrolýzu nemá peníze.

Spolchemie se vloni dostala z vlivů recese, zvedla výrobu a nakonec zaznamenala rekordní tržby 5,14 miliardy korun. Hlavní složkou produkce firmy jsou syntetické pryskyřice, vyrábí ale i anorganické produkty. Spolchemie musela při restrukturalizaci snížit počet zaměstnanců z 1000 asi na 850. Zpátky nabírá už jen jednotlivce.