Dlouhodobý spor mezi ústeckou univerzitou a společností Spolchemie je zřejmě u konce. Místní chemičce se nelíbilo, že nová univerzitní stavba Centra přírodovědných a technických oborů (CPTO) pro 1 400 studentů, 120 akademiků a 65 technických pracovníků vyroste v její těsné blízkosti, v zóně havarijního plánování.

„Nikde ve světě zatím nikoho nenapadlo ve vzdálenosti 100 až 200 metrů od výrobny a skladu chloru postavit soustavu objektů s tak vysokou koncentrací osob,“ řekl mluvčí Spolchemie Jan Charvát pro Deník v roce 2016.

Podnik se poté odvolal ke krajskému úřadu proti stavebnímu povolení, které na CPTO vydal ústecký magistrát. Kraj ovšem odvolání smetl ze stolu. Na rozhodnutí krajského úřadu následně podala chemička správní žalobu. Situace se nyní ovšem otočila.

„Máme připravenou dohodu se Spolchemií o tom, že univerzita udělá několik bezpečnostních opatření. Podepsat bychom ji chtěli už tento týden,“ uvedl rektor univerzity Martin Balej. Dohodu potvrdila i chemička. „Ano, je pravda, že jsme v jednáních pokročili a rýsuje se konkrétní dohoda. Její přesná podoba a z ní vyplývající opatření se nyní řeší,“ potvrdil Charvát.

Rektor nastínil konkrétní kroky. „V jihozápadní části kampusu uděláme zelenou zónu, kde vysadíme dřeviny, zároveň vybudujeme přetlakové ventilace na nových budovách, což je opatření zabraňující šíření případné havárie chloru, a také se napojíme na varovné hlásiče ze Spolchemie,“ popsal Balej s tím, že chemička by následně měla žalobu na kraj stáhnout.

Hasiči se už před zahájením stavby vyjádřili, že výstavbě nové budovy v kampusu přímo naproti chemičce nic nebrání. „V blízkosti plánované stavby došlo v nedávné minulosti k výstavbě i jiných objektů, kde je předpokládána zvýšená koncentrace osob,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Příkladem je nedaleký Kaufland.

Na základní kámen nejdražší budovy v historii školy poklepali zástupci univerzity, ministerstva školství a investora v pátek 29. června. CPTO postaví společně Metrostav a firma Klement za více než 700 milionů korun. Na další stovky milionů vyjde vybavení jednotlivých prostor.

První těžké stroje přijely do univerzitního kampusu už v polovině června. Na místě nechybí třídící drticí linka, tři bagry, mobilní jeřáb či beranicí jednotka. Nová budova vyroste na místě zbourané porodnice.

„Nacházíme se v centru města, kde jsme limitovaní okolní bytovou výstavbou. Omezení jsou tak nejenom časová a bezpečnostní, ale i hluková. Což je i rozdíl oproti zelené louce, kdy se například staví haly za městem,“ popsal Tomáš Novotný z Divize 8 Metrostavu.

Součástí CPTO bude i 230 parkovacích míst, některé ve spodní části u silnice, další v podzemních garážích. Na stavbě budou pracovat ve špičce až dvě stovky dělníků. Z hlediska bezpečnosti je pak staveniště kompletně ohraničené plotem.

„V horní části jsme oplocení ještě zakryli geotextilií, trochu to odráží hluk a prašnost. Obyvatele je potřeba poprosit o respektování výjezdu stavební techniky a trpělivost, je to sice rok, ale výsledkem bude nádherná klidová zóna s parkem,“ zmínil Novotný s tím, že ve večerních hodinách je staveniště osvětlené včetně pohybových čidel.

„Když se někdo přiblíží nebo přeleze plot, tak se na jeho místě zapne světlo. Opatření je ale kvůli bezpečnosti kolemjdoucích a hlavně ostrahy objektu, aby nikdo omylem nikam nešlápl,“ přiblížil Novotný, který rozsah prací na CPTO přirovnává k výstavbě knihovny v Liberci. Hotovo má být nejpozději do konce roku 2019.