Už v září schválili koncepci preferovaných sportů na rok 2017, která počítá s tím, že oba kluby dostanou od města miliony – hokej pět, fotbal čtyři. Podle těchto částek proto už management klubů sestavil rozpočty na příští rok.

PRAVIDLO DE MINIMIS

Bariérou mezi penězovody je však omezení pro veřejnou podporu, tzv. pravidlo de minimis. To říká, že jeden příjemce může získat maximálně 200 tisíc eur během tří let, tedy asi 5,5 miliónů korun.

Hokej tak nepřímo dostane ze zářijových dotací pouze 400 tisíc, fotbal pak 1,4 milionu. Pokud by zastupitelé schválili větší objem peněz, hrozily by jim sankce.

„Při sestavování rozpočtu na rok 2017 jsme vycházeli z dotací, které v září zastupitelé schválili. Teď se hledá cesta, jak zbytek peněz do klubů dopravit. Bez této částky by to pro nás totiž bylo likvidační," sdělil manažer hokeje Vladimír Evan. Jeho slova potvrdil i šéf fotbalového klubu Ústí Petr Heidenreich.

„V některých krajských městech mají výjimku od Evropské komise včetně stanoviska právní kanceláře a funguje to. Kdybychom částku, se kterou od září počítáme, nedostali, mělo by to pro nás fatální následky," potvrdil Heidenreich.

TŘI NEPŘÍLIŠ DOBRÉ MOŽNOSTI

Ústí však výjimku od Evropské komise nemá. Obrátilo se proto na advokáty. „Vyjádření od renomované právní kanceláře ohledně podmínky de minimis jsme zatím neobdrželi. Kluby jsou ve velkém ohrožení, nevíme, jestli v lednu přežijí," sdělil náměstek primátorky Jiří Madar.

Vedení města tak zvažuje, jak peníze do klubů dostat. Ve hře je obdoba neúspěšné marketingové smlouvy, v případě hokeje zakoupení části akcií. „Třetí možností je kluby zavřít," nastínil Madar.

Podle člena finančního výboru Radima Bzury je cestou i podpora přes městem ovládané společnosti, které podnikají na volném trhu. „To platí jak pro přímý sponzoring, tak pro případnou marketingovou smlouvu. Že by se měly sportovní kluby – obchodní společnosti zavřít? To není dle mého na pořadu dne. Bylo by to tristní vysvědčení pro stávající politické vedení," dodal Bzura.