Bez stranické příslušnosti k nějakému politickému klubu se ocitl ředitel Domu dětí a mládeže a nový městský radní Jan Eichler. Býval členem klubu SZSP. „Nikdy jsem nebyl členem SZSP, kandidoval jsem za ně jako nezávislý. „To, že nejsem členem klubu, je reakce na výzvu, kterou jsem dostal," řekl ve čtvrtek Deníku Eichler.

K odchodu jej na posledním jednání totiž vyzval zastupitel za sportovce Tomáš Jelínek poté, co Eichlera na funkci radního navrhli komunisté a hlasy neoficiální koalice se jím stal. Eichler již před tím, na rozdíl od svého klubu, řadu návrhů ČSSD a TOP 09 v zastupitelstvu podpořil. „Již na zastupitelstvu jsem řekl, že výzvu akceptuji. To je vše, žádná rezignace nebo vyloučení nenásledovaly," vysvětlil Eichler.

V klubu SZSP se naopak ocitly Liběna Dobrovolná a bývalá náměstkyně primátora Helena Kubcová. Dobrovolná se do zastupitelstva dostala za TOP 09, ale od strany odešla po jarním převratu na magistrátu, kdy její kolegové začali podporovat ČSSD a skrytě spolupracovat s komunisty.

Kubcová naopak byla členkou ODS, která je tradičním blízkým spojencem ústecké SZSP. Její manžel je jedním z dlouholetých lídrů SZSP, v minulosti ji i vedl. „Dvě zastupitelky požádaly o spolupráci s naším klubem, proto jsme je přijali. Na pozici SZSP v zastupitelstvu to nic nemění," uvedla předsedkyně SZSP Miloslava Válková.

Dobrovolná Deníku řekla, že je nezávislá. „Jen s klubem spolupracuji a sedím s nimi, hlavně kvůli různým konzultacím. Ale v žádné straně nejsem," řekla. Helena Kubcová ve čtvrtek na telefony ani SMS zprávy Deníku nereagovala.

Sportovci získali dvě ženy z pravice

Podle internetových stránek města Ústí n. L. Strana zdraví, sportu a prosperity získala dvě nové členky klubu. Helena Kubcová dříve patřila k ODS, Liběna Dobrovolná je nezávislá, poté, co odešla z TOP 09. Členem klubu již naopak není Jan Eichler.