Ústí prozatím nezavrhlo myšlenku postavit multifunkční sportovní halu. Ta by měla vyrůst ve Všebořicích. Prozatím není jasné, jak bude vypadat, ani které sporty by v ní mohli zájemci provozovat. Vzniká proto studie, která by to měla objasnit. V čem má ale městské vedení jasno, je to, že bude třeba získat dotaci.

Sportovci na další halu čekají v podstatě jako na smilování boží. Někteří totiž musí dojíždět jinam, aby si udrželi špičkovou kondici. Naopak městská opozice plány na halu kritizuje. Ne snad, že by o sport nestála. Myslí si ale, že by město mohlo halu naplánovat o mnoho lépe.

Jak vysvětlila náměstkyně primátora Věra Nechybová (UFO), která má na starosti městský rozpočet, studie má prověřit, jakou kapacitu by mohla hala mít vzhledem k vybrané lokalitě. „A to co do možnosti pojmout diváky, ale i sportovní kluby, druhy sportů, parkovací místa a podobně. Zhotovitele studie už jsme vysoutěžili, teď čekáme, co nám přinese za informace,“ uvedla Nechybová a upozornila, že pro stavbu bude potřeba získat dotace od státu vzhledem k nákladnosti. „Pro to je ale nutné mít už hotový projekt,“ upozornila.

Náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS) potvrdil, že o dotaci budou usilovat. Konzultovali to prý i s Národní sportovní agenturou (NSA). „O výši a číslech obecně nemá smysl hovořit, dokud nebude minimálně hotová ta studie,“ řekl.

NSA je nová instituce a je tedy pro mnohé otázkou, jak bude její práce vypadat. „Národní sportovní agentura bude rozdělovat dotace i na sportovní infrastrukturu, jako je výstavba sportovišť a sportovních hal. S obcemi a městy průběžně komunikujeme, ale nyní nedokážeme vyčíslit celkovou výši dotací,“ informovala mluvčí NSA Tereza Chládková.

Sportovci považují halu za klíčovou, například atletický klub. „Pro nás představuje totéž jako pro plavce bazén. Zásadní je, aby tam byl ovál, běžecká rovinka. Jezdíme trénovat do Drážďan, kde mají halu rozparcelovanou na sektory a hřiště pro další sporty. Musíme tam, jelikož v Praze mají klubů příliš. Je to nákladné,“ líčil předseda Athletic Clubu Ústí Miroslav Vachuta.

Za potřebnou považuje halu i opozice, na druhou stranu kritizuje vybranou lokalitu. Třeba architekt a zastupitel za PRO! Ústí Jan Hrouda. Hala by podle něj měla oživit veřejný prostor a být v dosahu MHD, aby tam lidé nemuseli jezdit auty. „Osobně bych považoval za lepší využít k tomu nějaký brownfield. Je to sice složitější, ale dlouhodobě to přinese úspory i udržitelnost. Kdyby vznikla třeba na Střekově, pozvedla by ho,“ líčil.

Město by zároveň rádo získalo další ledovou plochu. Postavit by ji měl investor, společnost Padok. Ta obdržela návrh smlouvy a odeslala připomínky zpět městu. „Smlouvy a odběr hodin na ledě potřebujeme, abychom mohli zajistit financování,“ dodal manažer společnosti Petr Novotný.