„Dokaž, že jsi dělník. Ukaž, že jsi úderník!" Tento slogan v sobotu přilákal k rybníku Oprám do Varvažova zhruba 180 závodníků. Tady pak ve stylu sovětských stachanovců měli ukázat, co se v nich skrývá. Nejlepší získal titul Uhelný muž 2014.

Psali jsme: Závodníci si ve Varvažově sáhnou až na dno

„Letos v soutěži jednotlivců vyhrál Marek Růžička z Ústí. Není to poprvé. Titul získal už v roce 2010," řekl Michal Ryjáček z občanského sdružení Ústecký adrenalin team, které recesistickou soutěž pořádá.

První místo nezískal zadarmo. Naopak, dost se při tom zapotil. Doplavat k bójce s plastovým barelem plným uhlí, nebo s ním běhat na hrbolaté trati, není nic jednoduchého.

I na soutěžící týmy čekaly netradiční disciplíny, které upomínaly na tvrdou dřinu horníků v uhelných dolech. Pořadatelé je pojmenovali například Horník úderník či Uhelný zával. Celkem jich připravili dvanáct. Pod neobvyklými názvy se skrývalo hodně běhání, plavání, hod kládou, přetahování lanem a pádlování.

K tradičně nejočekávanější disciplíně patřil zápas v ringu, plném mazlavého bahna. „Já bych do toho nešla. Mě spíš lákalo třeba alpské slaňování," dodala zdravotnice soutěže Lucie Randáková.