Bez pracovníků na veřejně prospěšné práce (VPP) se městské obvody a obce neobejdou. Úřad práce na každého obcím přispívá, dokonce déle než v minulosti. Zároveň ale nemá zájem, aby radnice zaměstnávaly stále stejné lidi, případně víc vedoucích, kteří VPP řídí. Na to ovšem radnice žehrají.

„Nám snížili dotaci na vedoucí pracovních part o dva tisíce korun," vysvětlil Jan Tvrdík, starosta centrálního obvodu. „Doplácíme jim to."

Podobně třeba Miroslava Lazarová, starostka Střekova, si myslí, že by úřad práce mohl na vedoucí přispívat víc. „Je to středoškolák a zastane hodně práce. Myslí mu to."

Úřad práce parťáka dotuje 15 tisíci korunami a obvod mu doplácí 5,77 tisíce. „Má to ovšem dohromady s odvody: zdravotní, sociální, daně," podotkla starostka Lazarová.

Na řadového VPP, kterých má Střekov dvacet pět, pak dotace činí 10,5 tisíce a doplatek radnice necelé 2 tisíce korun. „Teď budeme muset podepsat s VPP nové smlouvy, a zhruba čtrnáct dní je nebudeme mít. Na úklidu to je hodně znát."

Také starosta Řehlovic Josef Macháček vysvětlil, že na zhruba polovinu stálých VPP musí mít výjimku a plnit podmínku, že druhá polovina budou noví nezaměstnaní. „O vedoucí jsme přišli dávno," sdělil Macháček.

„Účelem příspěvku není ani tak dlouhodobě nezaměstnaným dát práci," vysvětlil ředitel ústeckého úřadu práce Radim Gabriel „Spíš je chceme motivovat, aby si práci aktivně sami hledali. Také mají získat pracovní návyky."