Velmi překvapený byl starosta Severní Terasy Josef Macík (ČSSD), když zvedl telefon z redakce Deníku. Dozvěděl se, že jako krajský zastupitel nejspíše porušuje zákon o krajích. Je totiž zároveň ředitelem jedné z krajských příspěvkových organizací, což se neslučuje s mandátem zastupitele na kraji.

„Slyším to poprvé. Netušil jsem, že bych mohl něco porušovat," tvrdí starosta Macík.

Konkrétně je ředitelem příspěvkové organizace krajské nemocnice. Jím se podle obchodního rejstříku stal v červnu minulého roku. Že tuto funkci vykonává, potvrdili Ústeckému deníku jak Macík, tak mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková. Zákon porušuje téměř rok a nikdo to dosud neřešil.

„Je to organizace, která řeší některé zbytkové věci související s krajskými nemocnicemi," vysvětluje Macík. Kraj tuto organizaci zřídil , aby do ní převedl některé závazky z pěti krajských nemocnic poté, co je sloučil do akciové společnosti Krajská zdravotní. Kraj chce organizaci zrušit.

Před Macíkem vykonával funkci ředitele Tomáš Indra (ODS), dřívější ředitel Masarykovy nemocnice.

Macík není prvním zastupitelem kraje, který podobný problém má. Před několika týdny se do podobných problémů dostal ředitel střední školy ve Varnsdorfu Petr Jakubec (ČSSD). Nejspíše proto opustí post zastupitele.

„Neslučitelností funkcí se musí v prvé řadě zabývat samotný zastupitel, který se může vzdát funkce ředitele či mandátu zastupitele," uvedla Hanáčková. Dodala, že pokud tak neučiní, může zasáhnout samotné zastupitelstvo nebo ministerstvo vnitra.

Macík slibuje, že se situaci pokusí co nejrychleji vyřešit. „Poradím se s právním odborem na kraji a dám vše do pořádku," uvedl.