VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starý brownfield u střekovského nádraží by se měl změnit v technopark

Ústí nad Labem - Zpustlé, nevyužívané, mnohdy dokonce i kontaminované. Takové jsou pozemky a budovy po průmyslové, zemědělské či jiné aktivitě zvané brownfieldy. Ten za Parní vodárnou na Střekově by se mohl výhledově proměnit v moderní technopark. 

10.2.2018 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Veronika Štefková

V Ústí nad Labem je po celém městě hned několik brownfieldů. Jejich národní databáze zmiňuje například Cukrovar v Pražské ulici, areál v průmyslové zóně Tonaso a nevyužívané budovy Spolchemie v Trmicích.

VYLOUČENÉ LOKALITY

„Areály brownfieldů tvoří až čtvrtinu zastavěné plochy v Ústí. Velká část je v současnosti neobyvatelná, a to město neuvěřitelně ekonomicky vysiluje. Čtvrti za bývalými chemickými areály se pak stávají vyloučenými lokalitami,“ uvedla architektka Jitka Žambochová, která o problematice brownfieldů promluvila na nedávné besedě Re-vize Ústí v Hraničáři.

Oříškem je ovšem to, že drtivá většina z brownfieldů nepatří městu Ústí, ale soukromníkům či firmám. Typickým příkladem je nevyužitá část železničního brownfieldu v okolí Parní vodárny na Střekově. Část pozemků je ve vlastnictví Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Obvod přesto plánuje prostor přebudovat na technopark.

„Máme příslib, že by SŽDC pozemky nabídla Střekovu. Peníze na ně ale nemáme, v zastupitelstvu jsme schválili 400 tisíc jen na architektonickou soutěž, jak s prostorem následně naložit,“ uvedla na čtvrtečním setkání starostka Střekova Eva Outlá.

Celý záměr je proto podle starostky nutné financovat z externích zdrojů. „Na smysluplnou proměnu brownfieldů by měly už v roce 2019 plynout další evropské peníze. Je proto nutné být připraveni a mít jasnou představu, čím a jak toto místo smysluplně využít. Zároveň by se měl připravovat i národní program na podporu organizace architektonických soutěží, ze kterého bychom případně vzniklé náklady hradili,“ zmínila Outlá.

Lokalita má podle starostky potenciál stát se výchozím bodem pro cestovní ruch, zejména pak v propojení s Labskou cyklostezkou. „Zázemí by tu našly i dílny pro učně z oboru karosářů, návštěvnické centrum, přednáškové prostory či depozitář ústeckéno muzea,“ dodala Outlá.

Náměstek primátorky Pavel Dufek, který byl na diskusi o brownfieldech pozvaný, nakonec nedorazil. „Měl jsem zájem se diskuse zúčastnit, organizátoři však nedokázali zajistit, že se akce zúčastní vlastníci brownfieldů nebo případní investoři, aby bylo s kým diskutovat o konkrétních možnostech,“ uvedl Dufek.

Kromě Outlé vystoupili v Hraničáři se svým příspěvkem ekonom a územní plánovač Petr Návrat, developer Tomáš Ctibor, vysokoškolský profesor Michal Kohout, ale také Marta Šašková, jež 9 let pracovala na odboru strategického rozvoje ústeckého magistrátu.

„V momentě, kdy se nám podařilo v průběhu několika let získat důvěru vlastníků v tom, že město chce něco podniknout, kdy se podařilo navázat dobrou spolupráci mezi odbory a byli jsme dobře nastartovaní, tak to skončilo tak, že strategie, kterou máme podloženou, se nerealizuje. Bylo by potřeba, aby někdo řídil celou tuto agendu. Ať už by to bylo na odboru strategického rozvoje, nebo kanceláři architekta,“ uvedla Šašková.

NA ŘADĚ JE STÁT

Náměstek Dufek dodává, že brownfieldy jsou z velké části výsledkem divoké privatizace.

„Město nemá mnoho možností, jak brownfieldy řešit. Má vytvořenou podrobnou databázi všech typů brownfieldů a z vedených dat vyplývá, že na území města z pohledu jejich počtu převažují vybydlené domy soukromých vlastníků, tedy bytové brownfieldy. Z pohledu rozsahu plochy jsou to z části staré průmyslové areály, které se dnes z větší části využívají ke komerčním účelům,“ zmínil Dufek s tím, že databázi město sdílí s CzechInvestem, aby byl širší záběr k získání nových investorů.

„Město nemá možnost iniciovat legislativní změny, které by se mohly použít při vyjednávání s majiteli chátrajících objektů. Pokud soukromý majitel nemá zájem zrekonstruovat brownfield, je velmi obtížné vyjednávat. Město je v nelehké pozici, kdy je zadluženo na dalších 15 let a nemá prostředky ani na vlastní velké investice, rozvoj a opravy,“ dodal Dufek. Problematikou se podle něj má zabývat stát.

Autor: Kristián Šujan

10.2.2018 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 20 000 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:Tisá 302., Náplň práce:příprava příloh, salátů, pohárů, úklidové práce. , Požadujeme: vyučení, zkušenosti s prací v kuchyni a dobrý vztah k vaření., Nabízíme: mzdu 20 000 - 28 000,- Kč., prémie, podnikové stravování., Kontakt: od 10:00 do 18:00 hod. si telefonicky sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Radek vopat - provozna tisá, 403 36 Tisá. Informace: Pavla Vopatová, +420 475 222 642.

Právo - Právo Právník 28 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti práva a příbuzných oblastech jinde neuvedení Právník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Štefánikova č.p. 992/16, Klíše, 400 01 Ústí nad Labem., Náplň práce: , - Příprava podání a zastupování ZP MV ČR před soudy ČR v souvislosti s vymáháním pohledávek,, - Komunikace s klienty, exekutorskými úřady, soudy a notáři,, - Zpracovávání podkladů včetně návrhů v rámci vykonávacího řízení (exekuce),, - Zpracovávání přihlášek do insolvenčního řízení., Požadavky:, - Vysokoškolské vzdělání v oboru právo, vhodné i pro absolventy, - Znalost správního práva,, - Znalost občanského práva výhodou,, - Znalost zákonů o pojistném na veřejné zdravotní pojištění,, - Znalost insolvenčního zákona,, - Organizační a komunikační schopnosti, týmovost,, - Dobrá znalost práce s MS Office,, - Po uplynutí sjednané doby možnost uzavření pracovního poměru na dobu neurčitou., Nbízíme:, - platové podmínky, 28 000 - 32 000,- Kč., - týden dovolené navíc, - stravenky, - příspěvky na penzijní nebo životní připojištění, - sick days, Kontakt: , - životopis zasílat na uvedený e-mail. Pracoviště: Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra české republiky - pobočka, Štefánikova, č.p. 992, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Hana Hlinovská, +420 272 095 231.

Služby - Služby Ostatní služby 13 000 Kč

Pracovníci heren (kromě krupiérů) Obsluha herny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hrbovická č.p. 348/8, Předlice, Ústí nad Labem., Požadujeme: vyučení, spolehlivost a ochottu, bezúhonnost, ŘP skup. B výhodou., Nabízíme: mzdu 13 000 - 15 000,- Kč., vhodné i pro OZP., Kontakt: od 08:00 do 20:00 hod. telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Jiří becker - herna, Hrbovická, č.p. 348, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jiří Becker, +420 777 666 623.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 240 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18240 kč, mzda max. 20170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční 1930/86, 400 32 Ústí nad Labem. , Požadujeme:, - minimálně vyučení nejlépe v TECHNICKÉM či STROJNÍM oboru - vhodné i pro čerstvé absolventy učilišť, - v případě základního vzdělání nutný průkaz na obsluhu VZV + praxe s jeho obsluhou, - dobrý zdravotní stav, - platný průkaz na obsluhu VZV (vysokozdvižného vozíku) + praxe s jeho obsluhou , Náplň práce:, - manipulace s bigbagy pomocí vysokozdvižného vozíku, paletizačního vozíku a jeřábu, - ovládání pneumatické dopravy , - plnění a stáčení surovin (autocistereny a železniční cisterny), - ruční mamipulace se sudy, pytli, paletami a jinými objemnými předměty, - navážení obalů, kompletace dodávek před expedicí, plnění drobných obalů , Nabízíme:, - jedná se o práci na směny 12-ti hodinové nepřetržité , - 5 týdnů dovolené , - závodní stravování (výběr z 6 jídel), - dostupnost pracoviště v centru UL, - příspěvek na penzijní připojištění po 1 roce prac. poměru, - možnost zvýhodněného telefonování dle firemních pravidel, - možnost využívat podnikové rekreační zařízení v Krkonoších , Kontakt:, - telefonicky si sjednat osobní schůzku a životopis s sebou.. Pracoviště: Epispol, a.s., Revoluční, č.p. 1930, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jana Hlávková, +420 477 163 107.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nechoďte do lesa, nekropte vodou z potoků a řek

Nová hala stanice Hasičského záchranného sboru v Ústí nad Labem – Všebořicích.
4

FOTO: Hasiči mají ve Všebořicích novou halu. Stála skoro 14 milionů korun

Nezaměstnanost v regionu vzrostla. Firmám ale stále chybějí zaměstnanci

Ústecký kraj - Nepatrně stoupající tendenci zaznamenala v polovině prázdnin nezaměstnanost v Ústeckém kraji. V červenci vzrostla o 0,1 procentního bodu na 4,7 procenta. 

V Drážďanech chystají na víkend slavnosti, bavit bude tisícovka umělců

Drážďany - Městské slavnosti Canaletto proběhnou v Drážďanech ve dnech 17. až 19. srpna a pořadatelé očekávají více než půl milionu návštěvníků.

V Trmicích má odpoledne exhibici kulečníková hvězda. Vstup je zdarma!

Trmice - Jedinečná příležitost se naskytne sportovním fanouškům v kulečníkové herně LakoPlastu Trmice. Exhibici zde ve čtvrtek od 17 hodin totiž má desátý hráč světového žebříčku Eddy Leppens!

Chata smrti na Ústecku: ženu vrah umlátil, muže zardousil. Pak se zastřelil

Ústecký kraj – Výslechem svědků a závěry znalců pokračovalo ve středu u Krajského soudu v Ústí nad Labem hlavní líčení v kauze dvojnásobné vraždy a sebevraždy, ke které došlo letos v noci ze 7. na 8. ledna v zahrádkářské osadě ve Střížovicích na Ústecku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT