Ministerstvo životního prostředí tak chce v rámci programu Nová zelená úsporám pobídnout Čechy k tomu, aby úsporu energií neřešili krok po kroku, ale najednou. 

„Snažíme se domácnosti motivovat, aby energetické úspory svých domovů řešily komplexně, to znamená, aby využily pro zateplení domů dotaci Nová zelená úsporám a současně vyměnily starý kotel díky kotlíkovým dotacím. Vrátí se jim to v nižších platbách za energie a navíc od nás dostanou ještě bonus až 40 tisíc korun na investice,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Bonus získají ty domácnosti, které zkombinují žádost o dotaci na zateplení, výměnu oken a dveří či instalaci solárního systému s dotací na výměnu kotle na tuhá paliva za jiný ekologický a úsporný zdroj tepla.

František Ryba, ředitel SBD Krušnohor
Za anarchii v bytové politice a teror nepřizpůsobivých může také stát

„Uplatnit nárok na bonus je možné nejpozději do dvou let od získání dotace na nový kotel. Žadatel si tedy může požádat letos na podzim o kotlíkovou dotaci a třeba na jaře příštího roku o dotaci na zateplení. Po dokončení projektu mu vyplatíme jak dotaci na zateplení, tak i bonus za výměnu kotle,“ ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Zpětně k již podané žádosti z programu Nová zelená úsporám se bonus nevyplácí. 

Až 150 tisíc na výkonnější domácí elektrárny

„Zcela nově podpoříme dotací až 150 tisíc korun i pořízení větší solární fotovoltaické elektrárny s výkonem více než čtyři tisíce kilowatthodin za rok. Tato elektrárna je vhodná zejména pro domy s vyšší spotřebou elektřiny, například pro vícegenerační domy nebo rodiny s malými dětmi,“ říká ministr Brabec. 

Vyrobenou energií lze vytápět dům, ohřívat vodu či dodávat elektřinu do vnitřních rozvodů. Přebytky energie se akumulují a mohou posloužit například na dobití elektromobilu.  

Šikana. Ilustrační foto.
Učitelé a žáci by od září měli být lépe chráněni proti šikaně

Šanci dostanou ale i ti, kteří už peníze na solární systém z Nové zelené úsporám získali v minulosti a nyní by jej rádi rozšířili a zefektivnili například přidáním dalších baterií. 

Webové Poradenské centrum NZÚ 

„Abychom zájemcům o dotace Nová zelená úsporám co nejvíce usnadnili podávání žádostí, připravili jsme pro ně nové webové poradenské centrum," upozorňuje Valdman.

Webový rozcestník Poradenského centra nabízí na adrese https://nzu.sfzp.cz/ kromě seznamu specialistů a dodavatelů i vzorové projekty konkrétních domů, jejichž stavba či přestavba proběhla za podpory programu Nová zelená úsporám, mapu realizovaných projektů či kalkulačku pro výpočet výše dotace.

Novinkou na webu je hlavně databáze specialistů. Obsahuje stovky kontaktů na odborníky, dodavatelské a realizační firmy, kteří pomohou s přípravou a provedením rekonstrukce či stavby domu z programu Nová zelená úsporám.

Vyhledávat se v ní dá podle oboru i místa působnosti, žadatelé najdou kontakty na dodavatele ve svém nejbližším okolí. Vyhledat mohou také zpracovatele energetického posudku, projektanty, architekty, poradenské firmy, technický dozor či dodavatele stavebních prací.

Nový seznam specialistů není zdaleka konečný. Jeho aktualizace probíhá průběžně. Zaregistrovat se může každý dodavatel, který poskytuje služby související s projekty z NZÚ, Fond nevyžaduje žádné speciální dokumenty či osvědčení.

O všechny novinky si mohou domácnosti začít žádat od pondělí 4. září letošního roku. 

Od roku 2014 proplatil Státní fond životního prostředí ČR celkem přes 14 tisíc žádostí. V domácnostech je tak už přes více než 2,3 miliard korun.

Jaroslav Kubera.
Jaroslav Kubera by si mohl sestavit hned několik prezidentských volebních štábů