„Soud uvolněné prostory využije k vybudování až tří nových jednacích síní," řekl předseda soudu Luboš Dörfl. Už dříve budovu soudu na Střekově opustilo krajské státní zastupitelství. Všechny instituce by se pod jednu střechu měly vrátit v novém justičním paláci. S jeho stavbou se ale zatím nezačalo.

Do konce března

Státní zastupitelství má budovu ve čtvrti Střekov opustit do konce března. Krajský soud už má zažádáno o povolení na přebudování prostor na nové jednací síně. Právě jejich nedostatek trápí soud nejvíc.

„Soudci se o jednací síně střídají, nemají jich dostatek. Může to mít důsledek i ten, že soudní jednání se někdy nařídí na pozdější dobu, než by bylo možné. Soudce má jednací síň k dispozici jeden, jeden a půl dne v týdnu. Víc tady kapacitu zkrátka nemáme," vysvětlil Dörfl.

Budovu soudu zasáhly od roku 2002 třikrát povodně. V zastaralém objektu ze sedmdesátých let minulého století podle Dörfla nejsou ani vhodné pracovní podmínky pro soudce a další zaměstnance.

„Často sedí po skupinách, ne po dvou, ale i po čtyřech v kancelářích, a to nepochybně na výkonnost má negativní vliv. Věc, která možná vypadá směšně, ale je také důležitá nemáme kam dávat soudní spisy. Řádově stovky tun spisů máme v Litoměřicích a hledáme další prostory, kam je odkládat," řekl Dörfl.

Ústečtí státní zástupci se přestěhují do budovy, která bývala sídlem někdejší Ekoagrobanky v centru města. Podle krajského státního zástupce Jana Jakovce se stěhování dotkne asi 30 lidí. Při výběru prostor zohledňovalo státní zastupitelství mimo jiné i cenu pronájmu.

„Musíme také postupovat, abychom byli řádní hospodáři a veřejnost nedráždili přemrštěnými nájmy. Pronajímatel nakonec vyšel vstříc. Cena za jeden metr čtvereční se pohybuje ve výši 1600 korun za rok a patří to ke slušnému průměru v centru města Ústí nad Labem," řekl Jakovec. Dodal, že státní zastupitelství bude mít k dispozici mírně přes 600 metrů čtverečních.

Justiční palác chybí

Smlouva je koncipována na pět let právě kvůli plánované stavbě justičního areálu ve čtvrti Bukov.

„Ministerstvo spravedlnosti plánuje dokončení stavby justičního areálu právě v tom prvním termínu té první doby pronájmu. Pak se ale dá očekávat, že všechno nepůjde tak rychle. Kdyby náhodou došlo k tomu, že se to protáhne, tak smlouva počítá s možností prodloužení nájemní smlouvy," dodal Jakovec.

Už loni opustilo budovu soudu krajské státní zastupitelství. Odstěhovalo se do komerčních prostor na ústeckém Mírovém náměstí.

Stavbu nového justičního paláce slibovalo už několik ministrů spravedlnosti. V roce 2013 poklepali na základní kámen někdejší ministryně Marie Benešová a prezident Miloš Zeman. Stavba jako taková přesto ještě nezačala.

Předseda krajského soudu je ale optimistický. „Pořád sázím na to, že do konce svého působení v roce 2021 to bude stát," dodal Dörfl.