Podívat se do stísněného prostoru dobře zachované stavby bude moci zřejmě i veřejnost.

KRYT BYL ZASYPANÝ, ALE UVNITŘ ČISTÝ

Kryt je poblíž areálu chemičky Spolchemie. V období po válce byl kryt zasypán hlínou. Těžké železné dveře zabránily tomu, aby se zemina dostala dovnitř. „Díky tomu je interiér ve velmi dobrém stavu, čistě vyvápněný a s dochovanými dřevěnými lavicemi," řekl majitel pozemku Petr Krejčí.

Dvanáct metrů dlouhá a 2,5 metru široká stavba je uvnitř úzká 1,6 metru, přesto se do ní mohly vejít desítky lidí. „Je to typová stavba, složená z prefabrikovaných podkov, skruží skládaných za sebe. Kapacita mohla být mezi padesáti až sto osobami. V případě nebezpečí se lidé dovnitř zkrátka nasoukali," řekl historik městského muzea Martin Krsek.

Nálety na město trvaly desítky minut. „Člověk musel být chráněn proti odletující suti a tlakovým vlnám. Těch pár desítek minut tam byli lidé schopni vydržet hlava na hlavě. Byly tam větrací otvory, aby se neudusili. Součástí krytu byl i nouzový východ. Pokud by se totiž zavalily ocelové dveře, které se otvíraly ven, nebyla možnost úniku," popsal Krsek.

BOMBY DOPADALY DO TĚSNÉ BLÍZKOSTI BUNKRU

Nouzový východ je vlastně šachta v zadní části krytu, která byla cíleně zasypaná předem sypkou sutí. „V případě potřeby se odstranilo jednoduché dřevěné bednění, suť se dala jednoduše vyhrabat dovnitř bunkru a tím se odhalil průlez ven," uvedl historik.

Během spojeneckého bombardování města v dubnu 1945 bomby dopadaly do těsné blízkosti bunkru. Celkově si nálety vyžádaly přes 500 obětí na životech. Muzeum společně s majitelem krytu nyní hledá možnosti, jak využít nález k veřejné prezentaci dramatické historie regionu.

Na odhaleném krytu si historici cení autentičnosti. Dochovaly se původní ocelové dveře, nouzový východ. Podle majitele by možná časem mohla mít do objektu přístup i veřejnost. Nejprve je však nutné zajistit přívod elektřiny, aby bylo v úzkém prostoru aspoň něco vidět.

Ke konci války vznikalo v Ústí velké množství krytů, a to velkých, které sloužily i pro 2000 lidí, středních, ale i malých betonových pro jednoho člověka. Největší válečný bunkr, který je veřejnosti přístupný, nyní slouží jako Muzeum civilní obrany a nachází se pod zámečkem Větruše. Další kryt je pod Mariánskou skálou, to je však původně část vyraženého tunelu, jenž měl propojit centrum se čtvrtí Krásné Březno.