Podle stavebního odboru ústeckého magistrátu byla přitom lhůta dostavby nové budovy čtvrtou podmínkou povolení vydaného dne 16. února 2018. Byla stanovena do dvou let od nabytí právní moci povolení, tedy do 18. dubna loňského roku. Poté úřad povolení prodloužil do letošního 18. dubna. „Jelikož investor zahájil stavbu v době platnosti stavebního povolení, to tak zůstává platné,“ uvedla magistrátní mluvčí Romana Macová.

Sám investor zatím příliš světla nepřinesl, na dotaz odpověděl stručně. „Omlouvám se, ale jsem v tomto týdnu pracovně dost vytížen. Stavba nazývaná BLOK 004 – komerčně administrativní objekt byla v rámci platného stavebního povolení řádně zahájena a pokračuje. O dalším vývoji stavby budeme informovat,“ slíbil šéf UDES Radek Neymon.

Na jeho slova reagoval rozvojový náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS) s tím, že investor ústecké vedení kvůli informacím o stavbě nekontaktoval. „Zdá se, že začal se stavebními pracemi. Samozřejmě, že bychom byli rádi, kdyby to byla pravda a konečně dům dokončil. Tak, jak nám ho představil,“ poznamenal.

Plánovaný Blok 004.Plánovaný Blok 004.Zdroj: Vizualizace: UDES

Společnost UDES tu chtěla postavit za zhruba 100 milionů korun multifunkční dům. Po letech nečinnosti, poté, co ji koupila developerská společnost Kingston Advisory Group, oznámila pokračování stavby na rok 2018. Magistrát totiž dlouho nechtěl pokračování stavby povolit, kvůli nedostatkům v projektu. Podloubí totiž zasahovala do veřejných pozemků. Když před dvěma lety tehdejší vedení, tehdy ještě v čele s hnutím UFO vyjednalo prodej zbývajících parcel a změny v projektu, nakonec UDES stavební povolení získal a mohla stavba pokračovat. Dodnes se tak ale nestalo. Prý kvůli zdražení ve stavebnictví a z toho vyplývající nutnosti získat dopředu nájemce.

Tehdejší primátorka Ústí a pozdější náměstkyně primátora, dnes již také bývalá, Věra Nechybová k tomu poznamenala, že jestli konečně stavba pokračuje, znamená to pro město a jeho obyvatele příjemnou zprávu. „Byla bych byla ráda, aby ta ohyzdnost zmizela. Pevně věřím že vlastník, že dostojí slibu, který nám dal a stavbu dokončí. Pokud je to jen malý krůček, aby si prodloužili platné stavební povolení, tak je to ovšem nehoráznost. Tuhle nepříjemnost jsme podědili z minulosti. Po těch zkušenostech, doufám, že opět nepřijde zklamání,“ řekla.

Měla tím na mysli, že základy už zase další dva a půl roku zarůstají plevelem, vandalové čas od času povalili plot a házeli za něj odpad jako lahve, papíry, zbytky jídel a další. Nehledě na vodu a sníh, které betonům také příliš nepřidaly. „Přiznám se, že jsme tam občas vlezli a dělali tam hlouposti. Taky jsme si všimli, že se tam schovávali feťáci a píchali si tam,“ přiznal jeden z výrostků, kteří se scházejí pod krajským úřadem, lidově zvaným „Vana“. Své jméno neprozradil, aby prý neměl oplétačky s úřady a policií.

Podle zástupce ředitele městské policie Jana Novotného není mladíkova opatrnost od věci. „Strážníci sem chodili rovnat ploty a vyhánět vagabundy a opilce minimálně dvakrát do týdne. Hlavně ti pod parou se házením flašek a bořením dobře bavili,“ potvrdil.