Dvě parkoviště, jedno jablko sváru. Tak by se dal ve stručnosti popsat spor mezi ústeckým magistrátem a starostkami Střekova a Neštěmic. Ve hře jsou desítky parkovacích míst pro obyvatele zmíněných obvodů, jejichž výstavba stále nezačala. Podle starostek za to může politický boj, který s nimi magistrát vede. To vedení města odmítá a naopak oponuje chybami na straně obvodních radnic.

Dopravou paralyzované sídliště Skalka v Neštěmicích si v tomto roce mělo oddychnout. Obvodní radnice tady chtěla od září začít budovat parkoviště pro 176 aut včetně 12 míst pro invalidy. Jak ale tvrdí starostka Neštěmic Yveta Tomková (Vaše Ústí), stavba se letos určitě nestihne.

„Budeme rádi, když se kopne v listopadu. Chci věřit, že extrémně pomalá práce magistrátu nesouvisí s blížícími se komunálními volbami,“ říká Tomková. Postup úřadu považuje za skandální. „Kvůli stavbě parkoviště jsme žádali o vyjádření téměř tři desítky různých institucí. Všichni odpověděli včas, až na magistrát, který odpověděl na konci srpna. Přitom naše stanovisko má od konce dubna,“ tvrdí Tomková.

Vizualizace plánovaného přepážkového centra ústeckého magistrátu.
Všechny doklady si v Ústí zařídíte na jednom místě. Centrum vyjde na 50 milionů

Primátorka Věra Nechybová (UFO) reagovala, že odbor prý v žádosti záhy zjistil nedostatky a vrátil ji zpracovatelské společnosti k doplnění. „To společnost učinila až na začátku června,“ uvádí Nechybová.

S tím ale neštěmická radnice nesouhlasí. „Úřad měl vydat stanovisko do 30 dnů, tedy do 25. května. Namísto toho až po urgenci projekční firmy po šesti týdnech požádal o doplnění zeleně, přesně řečeno čtyř rostlin. Ty projektant doplnil do druhého dne. I přesto trvalo další dva a půl měsíce, než magistrát stanovisko vydal,“ oponuje Tomková.

Náměstek primátorky Pavel Dufek (UFO) politický boj odmítá. „Od začátku letošního roku vydává závazná stanoviska odbor investic a územního plánování v rámci přenesené působnosti státní správy, což je bez jakéhokoliv zásahu politiků,“ oponuje Dufek.

Volební kampaň v Ústí nad Labem.
Politické kampaně zaplavily Ústí, slibují aquapark i vyhnání migrantů

S obdobným problémem se potýká i starostka Střekova Eva Outlá (PRO! Ústí), která žádá stavební odbor magistrátu o vydání územního rozhodnutí na parkoviště v ulici Tolstého. V lokalitě s 257 obyvateli je pouze 9 oficiálních stání. Tamní obyvatelé v místě parkují, kde se dá, a to i na trávě. Svými auty často blokují příjezdové cesty.

Radnice plochu vysypala štěrkem, zároveň ale usiluje o její přeměnu v parkoviště. „Pokud bude nyní vydáno stavební povolení, budou parkovací místa rozšířena z 9 na 28 míst,“ podotýká Outlá.

Stavební úřad se ovšem vytrvale brání a žádost už potřetí zamítl s tím, že není v souladu s územně plánovací dokumentací. „Magistrát se pořád drží tohoto špatného výkladu. Vyznívá to, že jsem opozice, se kterou mají problém. A že jim nejde o veřejný zájem, ale o politický boj,“ myslí si Outlá.

Ústí nad Labem. Ilustrační foto
Bezdoplatková zóna se bude týkat už celého města Ústí

Krajský úřad jako odvolací orgán rozhodnutí stavebního odboru zrušil a vrátil věc k novému, už čtvrtému projednání. „Odvolací orgán shledává, že stavební odbor nerespektuje závazný právní názor krajského úřadu,“ říká mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Proč stavební odbor žádost neustále odmítá? „Ze závazného stanoviska našeho orgánu územního plánování vyplývá, že záměr je nepřípustný podle územního plánu města. Jde o úřední záležitost, do toho vedení města nemůže zasahovat,“ tvrdí tiskový referent magistrátu Karel Rouč.

Z ubytovny Modrá lezou švábi a štěnice
Švábi z ubytovny Modrá stále ničí Střekov