Neuvěřitelné, už přes čtyři roky je v srdci Ústí nad Labem rozestavěný obří polyfunkční dům. Nevzhledné staveniště na Mírovém náměstí u Paláce Zdar dál hyzdí město a nikdo neví, kdy bude dům stát.

Vedení města se přitom nad lukrativním pozemkem v centru vzdalo kontroly už před dvěma lety. V době, kdy vlastnické právo za výjimečných podmínek převedlo na investora, firmu UDES.

Dodnes vlastník vybudoval jen první podzemní podlaží, stavební povolení na vrchní stavbu stavební odbor zatím nevydal. „Tuším, že investor měl nějaké potíže s hygienou a stíněním okolních budov. V současnosti máme platnou smlouvu na výstavbu betonových skeletů vrchní stavby, bez povolení se  ale logicky nemůže stavět dál. Protože si nemyslíme, že by bylo vyřízeno v řádu měsíce, a pak už je zima, sbalili jsme techniku, sundali jeřáb  a vrátíme se případně až na jaře," vysvětlil Aleš Dobrovolný, obchodní ředitel firmy SKD Průmstav, pro niž je výstavba padesátimilionovou zakázkou.

Jak šel čas …

√ květen 2008 – vedení města na své náklady zahajuje archeologický výzkum na území parcely, aby budoucího investora ve výstavbě nic nezdržovalo

√ červen 2009 – vedení města jednohlasně schvaluje prodej pozemku o celkové výměře 1829 metrů čtverečních společnosti UDES za 44, 15 milionů korun

√ červenec 2010 – město převádí vlastnické právo na investora, navzdory podmínce, nejprve rozestavět druhé nadzemní podlaží, stavební povolení však platí jen pro nižší výstavbu a následně zabezpečovací práce, povolení na vrchní stavbu se investorovi dosud nepodařilo získat

Investor s obnovením prací příliš nespěchá. „O stavební povolení na vrchní stavbu jsme už zažádali. Chybí nám ale doplnit zprávu hygienické stanice," uvedl Petr Novotný z ateliéru Real Garant, jenž stavbu projektuje. Řízení se tím opět odkládá.

Vedení města v současné době nemá žádné prostředky na to, aby výstavbu v Bloku 004 urychlila. Ačkoli na počátku uložila investorovi podmínku rozestavit druhé nadzemní podlaží stavby pro to, aby mu mohl být pozemek předán do vlastnictví, nakonec udělilo výjimku. V červenci 2010 na žádost investora vlastnictví parcely přepsalo.

„Konkrétní jednání jsem nevedl. Ale pokud si vzpomínám, v té době se ve stavební jámě intenzivně pracovalo, platba za pozemek byla městu také uhrazena," sdělil k okolnostem tehdejší primátor města, dnes poslanec, Jan Kubata (ODS).

Jeřáb i ostatní technika ze staveniště zmizely. Na vrchní část stavby totiž dosud nebylo vydáno stavební povolení. Práce se odkládají nejdříve na jaro.

„Domnívám se, že jedním z důvodů převodu vlastnictví na investora byla jeho jednání s financujícími bankami, které vlastnictví vyžadovaly," dodal Kubata s tím, že studii výstavby tehdy osobně viděl.

„Investor vždy deklaroval, že je připraven uzpůsobit vznikající prostory budoucím nájemníkům," upřesnil.

Podle Kubaty bylo v té době jedním z možných nájemníků komplexu společnosti UDES i centrum služeb pro ústecký magistrát.

Parcela označovaná jako Blok 004 se nachází mezi Palácem Zdar a PB centrem. Jeho plocha dosahuje přibližně dvou tisíc metrů čtverečních. Vedení města v roce 2009 jednohlasně schválilo prodej pozemku společnosti UDES za 44,15 milionů korun. Cenu přitom navýšil především archeologický průzkum, který se město o rok dříve rozhodlo provést na vlastní náklady s tím, že výslednou částku posléze zaúčtuje do kupní ceny.

„Rozhodli jsme se, že výzkum sami iniciujeme, aby mohli investoři rovnou začít stavět bez zbytečného zdržování a s přesnou představou o financování svých záměrů," řekl tehdy ještě před prodejem parcely náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS).

Vedení města na výzkum ze svého rozpočtu nakonec vyčlenilo částku 35 milionů korun. Urychlit výstavbu se tím však nepodařilo.