Návrh už má za sebou schvalovací proces v parlamentu.

„Zatím nepadlo rozhodnutí o termínu, kdy certifikát k užívání nového znaku a vlajky převezmeme, ale jsme připraveni, abychom nové symboly mohli začít používat," uvedl starosta Pavel Švarc (SNK).

Znak obce Stebno.S podobou znaku je spokojen. „Líbí se mi, že tam není nic složitého, že to vychází z historie i současnosti obce," řekl.

Pila a halapartna

Na novém znaku Stebna je v zeleném štítě stříbrná halapartna se zlatým ratištěm nahoře provázená čtyřmi zlatými lipovými listy, dolními svěšenými, a dole je stříbrný list dřevařské pily. Na vlajce obce se opakuje znak s listem pily v podobě vodorovného pruhu.

Vytvořil je heraldik a vexilolog Jan Tejkal, který vycházel z historických podkladů a také z toho, že Stebno má několik místních částí. Stěžejní prvek představují pila a halapartna, a symbolizují kostel sv. Šimona a Judy.

„O kostelu hovoří písemnosti ze XIV. století. Tvoří historickou dominantu obce. Čtveřice listů odkazuje na památné lípy ve Stebně, počet listů odpovídá počtu ke Stebnu připojených vsí. Chvalov, Milbohov, Podlešín a Suchá," dodal Jan Tejkal.