„Princip lezení pro školní děti není na rychlost a do výšky, ale aby se sžily se systémem lezení. Zároveň je dodržená nejvyšší bezpečná pádová výška, takže žádný chyt není výš než 2,5 m,“ dodal Riese, jehož společnost pocházející ze skalnaté Tisé se zabývá výrobou chytů a lezeckých konstrukcí. Nyní má pobočku v ústecké Drážďanské ulici. „Budeme stěnu využívat nejen v hodinách tělocviku, ale chodí sem i družina, která tráví část času venku. Počkáme do podzimu a pak třeba otevřeme stěnu veřejnosti, ale pokud k tomu dojde, tak až po prázdninách,“ řekl ředitel školy Michal Kapoun, který zároveň vyzdvihl, že část prací si škola zajistila sama.

V ústeckém Vaňově opravují most.
FOTO: V ústeckém Vaňově opravují most, řidiči si musí dát pozor

Žáci pomohli v rámci pracovních činností a ruku k dílu přiložili i učitelé. „Je to něco, co má na rozdíl od práce s lidmi jasný konec a viditelný výsledek,“ pousmál se ředitel Kapoun a bylo vidět, že je na novou lezeckou stěnu skutečně hrdý. Škola má 23 tříd, takže je tu jistá naděje, že se v ní objeví nějaký lezecký talent. „Mládežnický mistr Evropy v lezení Jan Štípek je z Ústí,“ připomněl Riese.

Na žácích, kteří si na konci školního roku zkusili přelézt celou délku nové zdi, bylo vidět, že se i při množství chytů nejedná o zrovna jednoduchou záležitost. „Děti nejsou méně schopné, jen jsou fyzicky zanedbané. Kdo chce, ten si zacvičí. Preference sportu asi trochu klesá a společnost fyzicky upadá,“ říká učitel tělocviku Radek Horský, který vidí ve fyzické připravenosti základ pro život.

Pád horolezce ze skály. Ilustrační foto
Ve skalách v Ostrově se zřítil horolezec ze sedmi metrů. Poranil si končetiny

 Mistr Zadek je přezdívka ústeckého grafiťáka
„Grafiťáci si dávají anglické přezdívky, aby to znělo dostatečně cool a z mé strany to byla trochu revolta,“ řekl Lukáš „Zadek“ Brožovský. Malba na zeď, která ztvárňuje kopce Českého středohoří, trvala pět dnů. „Každý den jsem ta tom trávil 6 – 7 hodin,“ řekl Mistr Zadek. Nejprve byla nutná hloubková stavební penetrace, pak podkladová barva a teprve pak přišly na řadu spreje. Počítá se s tím, že v okolí chytů poměrně rychle „chytne“ zeď patinu a bude ohmataná. Proto kopce a vrstevnice jsou ve výšce, kde už chyty nejsou. Použito bylo kolem stovky plechovek s barvou.