Po včerejším zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu je v nemocnicích Krajské zdravotní a v jihlavské nemocnici celkem 10 zadržených. A to včetně ředitelů obou institucí. Detektivové je viní z toho, že byli součástí organizované zločinecké skupiny a že brali úplatky za přidělení konkrétních veřejných zakázek pro své nemocnice.

Ministerstvo pro místní rozvoj pozastavilo celkem 12 projektů Krajské zdravotní týkajících se jak vybavení jednotlivých nemocnic, tak i staveb nových pavilonů. „Jde o preventivní krok, dokud nám Národní centrála proti organizovanému zločinu nesdělí, které projekty jsou mimo jejich prověřování,“ uvedla pro Deník mluvčí MMR Veronika Hešíková.

V ohrožení je tak například stavba nového urgentního příjmu v Rumburku a v Děčíně, rekonstrukce porodnice v Teplicích a její vybavení nebo obnova onkologického centra v Ústí nad Labem.

Pozastavené projekty měly z Evropského fondu pro regionální rozvoj získat celkem 959 milionů korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj stoplo dotace na tyto projekty

Přístrojové vybavení nemocnice Litoměřice

Nový pavilon Emergency, COS včetně JIP v nemocnici Chomutov

Přístrojové vybavení nemocnice Most

Nový pavilon s operačními sály, odděleními JIP a kardiochirurgie včetně vybavení v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem

Rekonstrukce Porodnice a přístrojové vybavení nemocnice Teplice

Nový pavilon Emergency včetně operačních sálů, centrální sterilizace a JIP v nemocnici Děčín

Pořízení přístrojového vybavení pro urgent 2. typu, nemocnice Rumburk

Obnova a doplnění vybavení Komplexního onkologického centra v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem

Obnova a doplnění přístrojového vybavení laboratoří KZ v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem

Pořízení laboratorního zařízení pro nemocnici Litoměřice

Pořízení laboratorního zařízení pro nemocnici Most

Pořízení laboratorního zařízení pro nemocnici Teplice

Sídlo KZ v Ústí nad Labem.
Úplatky, praní peněz, zmanipulované dotace. Oč přesně jde v kauze nemocnic?

V aktuální kauze zneužívání dotací EU jde o údajně zmanipulované veřejné zakázky se škodou za minimálně milion euro. Zabývá se jí Úřad evropského veřejného žalobce, který hovoří o zločinecké organizaci, jež působila minimálně od roku 2022 a byla vytvořena se záměrem systematicky manipulovat s veřejnými zakázkami na zdravotnické potřeby pro nemocnice.

V Krajské zdravotní, která sdružuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, policie zatkla například generálního ředitele společnosti Petra Malého nebo Pavla Vorala pověřeného vedením obchodního úseku.

Jaké kauzy řešila v minulých letech Krajská zdravotní?
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí zadrželi generálního ředitele Krajské zdravotní Petra Malého, spolu s vedoucím obchodního oddělení společnosti Pavla Vorala. Podezřívá je z braní úplatků při zadávání veřejných zakázek, manipulací s nimi a zneužíváním evropských dotací. S problémy se ale nepotýká poprvé.
- Například v roce 2015 pět manažerů Krajské zdravotní stanulo před soudem. Čelili podobnému obvinění jako současný odvolaný ředitel společnosti Malý, tedy že roku 2008 zmanipulovali veřejnou zakázku na nákup zdravotnických přístrojů za celkem 417 milionů. Způsobit měli škodu za 82 milionů korun. Soud je ale nakonec zprostil obžaloby.
- Za část nákupů dotační úřad odebral KZ evropské dotace za stovky milionů korun a to kvůli pochybením ve veřejných zakázkách.
- Před soudem také minulý rok skončila bývalá poradkyně nynějšího hejtmana Vladislava Marschallová. Obžaloba jí vinila, že si od Krajské zdravotní nechala neoprávněně vyplácet odměny. I ji nakonec soud zprostil obžaloby.

Mohlo by vás zajímat: Zásah elitních kriminalistů v sídle nemocnic v Ústí má mít souvislost s dotacemi

Zdroj: Janni Vorlíček