Neslavně dopadlo občanské sdružení Stop tunelům s žádostmi o možnost pozorovat průběh výběrových řízení na nové ředitele Dopravního podniku (DPmÚ) a Muzea města Ústí.

V prvním případě sice souhlas od představenstva firmy dostalo, ale s podivnou podmínkou. V druhém to pak městští radní rovnou zavrhli.

Předseda představenstva DPmÚ Jakub Zavoral (TOP 09), řekl, že s přizváním jejich pozorovatele nemá problém: „Projednali jsme to a už také odeslali kladnou odpověď. Jen jsme je požádali, aby vyslali někoho na úrovni, hlavně aby trochu rozuměl dopravě."

Ve skutečnosti si však  představenstvo vymínilo, že dotyčný musí splňovat stejné požadavky jako zájemci o ředitelský post včetně VŠ vzdělání, 2 let praxe v dopravě nebo na manažerské pozici.

Předseda sdružení Jan Kvapil to označil za nehoráznost. Zdůraznil, že si neosobovali právo radit a už vůbec ne rozhodovat o šéfech významných městských organizací, jde jim jen o transparentnost soutěže. Absurdní požadavky na pouhého pozorovatele proto považuje za účelovou obstrukci.

Druhou žádost radní ještě neprojednali. Už ale avizovali, že Stop tunelům k výběru šéfa muzea nepustí. Prý se tam budou probírat citlivé osobní údaje. „Vše má svoji míru, i otevřenost," řekl radní Arno Fišera (ČSSD). Podle něj jeho strana, když začala v Ústí vládnout sama, pustila občanské iniciativy všude možně. „Mají přehled jako nikdy, ale nic nelze přehánět," tvrdí.

O řediteli muzea budou rozhodovat politici ČSSD spolu s magistrátními úředníky. Po Ústí se spekuluje, že místo je připraveno pro zástupce strany, která ČSSD nedávno dopomohla k samostatné moci.

Kvapil výsledkem zklamán není, v podstatě to prý čekali. „Zaběhnuté praktiky v Ústí se asi jen tak nezmění," soudí.