Iniciativa Stop tunelům se přihlásila do správního řízení k výstavbě rodinného domu poslance za ODS Jana Kubaty u Habrovického rybníku.

„Naším cílem je co nejpřísněji monitorovat vliv plánované stavby na přírodu a soulad s územním plánem, za jehož stávající podobu je bývalý primátor spoluzodpovědný," vysvětlil David Daduč z iniciativy.

Zprávu o stavbě domu zveřejnil jako první deník MF Dnes. Tomu prý poslanec řekl, že se do Skorotic hodlá přestěhovat nastálo z osobních důvodů. „Jsou tak citlivé, že je nechci sdělovat. Dům na Střekově však neumožňuje tuto situaci řešit," řekl Kubata.

Pozemek pro stavbu podle Deníku dosahuje rozlohy kolem 2 200 metrů čtverečních, součástí stavby mají být bazén, opěrné zdi i příjezdové cesty a jeho cena může přesáhnout 10 milionů korun. Financovat ho má bývalý ústecký primátor z hypotéky, prodeje nemovitostí a úspor.

Po běžné stavbě rodinného domu by pravděpodobně „neštěkl ani pes", kdyby se bývalý ústecký primátor nerozhodl stavět na pozemku nedaleko Habrovického rybníku a kdyby se právě to za Kubatova primátorování nezměnilo. Rybník a přilehlé pozemky totiž ještě před pár lety sloužily coby veřejné koupaliště. V novém územním plánu jsou to ale najednou stavební parcely.

Sám Kubata, který v současnosti obývá rodinnou vilu na Střekově,  na oznámení iniciativy Stop Tunelům nereagoval. „Já to nebudu nijak komentovat," sdělil Ústeckému deníku.

Iniciativa Stop tunelům se ohledně nových stavebních pozemků angažuje už delší dobu. Napadla například soudně změnu dlouhého pásu původně zemědělské půdy mezi Skoroticemi a Habrovicemi v novém územním plánu.

Co se dá postavit za 10 milionů korun

Při omezení rozpočtu na minimum lze postavit za dva miliony dřevostavbu, za tři miliony běžný rodinný dům. Ovšem bez vybavení, pouze stavbu a práce s ní spojené. Za deset milionů vilu s bazénem. Nebo také přístavbu, mateřské školky.
Jiří Němeček, architekt