Opatření se týká hlavně zahrádkářů, kteří své zahrady musí zalévat pouze dešťovou vodou. Naposledy zákaz vydali v Chomutově, porušení se bere jako přestupek a může ve správním řízení skončit pokutou až sto tisíc korun.

Doporučení, aby lidé s vodou šetřili, pak vydala například obec Velké Březno na Ústecku. „Pokud si lidé budou chtít napustit bazén, měli by to dopředu nahlásit našemu správci z úřadu a domluvit si čas, aby se třeba nepotkaly tři bazény najednou a nestrhly nám tak hladinu vody ve vodojemu,“ řekl starosta Velkého Března Karel Jungbauer. Do budoucna prý nevylučuje i plošný zákaz. „Jestliže se bude opakovat sucho z loňska, přistoupíme k úplnému zákazu zalévání a napouštění bazénů,“ dodal Jungbauer.

Ilustrační foto
Vyschlé Ústecko čeká na déšť. Obce se chystají na zákazy napouštění bazénů

Na téma sucha narazil při úterní návštěvě kraje také ministr životního prostředí (MŽP) Richard Brabec. „Obce, které mají problémy s vodou, jsou v České republice stovky. Neznamená to ale, že by kraje omezovaly pitnou vodu pro pití nebo mytí,“ uvedl Brabec.

Premiér Andrej Babiš ho současně požádal, aby vypracoval mapu ČR, z níž by bylo jasné, které obce mají s vodou problémy. Některé odhady hovoří až o pětině všech obcí.

Premiér Andrej Babiš a ministr životního prostření Richard Brabec navštívili České středohoří. Odpoledne na kopci Milá u Rané společně vypustili do volné přírody několik syslů
Premiér Babiš a ministr Brabec "sázeli" sysly do přírody na kopci na Lounsku

Klíčovým nástrojem pro doplňování stavu podzemních vod, pro ochranu půdy před erozí i ochranu před povodněmi je podle Brabce zadržování vody v krajině. „Jde o budování mokřadů, tůní, rybníků, průlehů v krajině, výsadbu zeleně a revitalizace vodních toků. Podobných projektů MŽP realizovalo od roku 2014 zhruba tisíc za 3,5 miliardy korun,“ uvedl Brabec.

Český hydrometeorologický ústav na svém webu upozorňuje, že v následujících dnech budou hladiny toků převážně setrvalé nebo budou mít dokonce klesající tendenci. U podzemních vod lze očekávat pokračování poklesu stavu hladiny ve vrtech, stejně tak nastane i snižování vlhkosti půdy.

Ilustrační snímek. Sekání trávy.
Ústí začalo sekat trávu šetrněji. Delší stébla brání vysychání půdy a ochlazují