„Jde o rodinný recept, který znám od svého otce. Je volyňský Čech a přivezl ho ze své domoviny," vysvětluje Lipčáková. Když se o soutěži dozvěděla, okamžitě ji prý napadlo svoji polévku přihlásit, protože je netradiční, ale oblíbená. Již v roce 2009 její recept bodoval v soutěži Deníku. Vyhrála tehdy večeři v mostecké restauraci.

Zúčastnit se podobné soutěže je podle ní životní zkušenost. „Věděla jsme, že budu vařit více porcí, ale ne že tolikrát," popisuje své zážitky. Boršč prý vařila pětkrát, jednou dokonce porce pro 200 lidí. V soutěži měla pomocníka, profesionálního kuchaře. Ten jí jednou recept i zkazil, když do něho přidal nasekanou petrželku a porota to na chuti polévky poznala. „Pomáhal s vařením, nedělala jsem vše sama. A suroviny, například brambory, kterých bylo třeba hodně, loupali a krájeli mimo kameru pomocníci," uvedla. Další věcí, se kterou se musela vyrovnat, byl zájem médií. „V Blesku vyšel článek, jak jsem se řízla do prstu. Můj vedoucí ho v práci vyvěsil na nástěnku," říká.

Již na začátku soutěže se prý málem dostala do problému kvůli šťovíku. Televize slíbila, že ho bude mít, ale nakonec ho produkce nesehnala. „Měla jsem naštěstí zamražené čtyři tašky ze zahrady. Myslela jsem si, že to bude problém," řekla.

Šťovík ona i otec pěstují na zahradě ze semínek, která dostali z Ruska. Má prý větší listy než český, a hlavně ho nikde nemusejí hledat. V Ústí se ale prý dá i koupit naložený.

Jak na šťovíkovou polévku?

SUROVINY: uzené maso, 3 hrsti šťovíku-nakrájet, brambory podle potřeby, 2 kysané smetany a 1 sladká smetana, 1 masox, 5 syrových vajec, 3 vařená vejce.

POSTUP: Uzené maso uvařte, vyjměte a nakrájejte na kostky. Ve vývaru z masa a masoxu do měkka uvařte nakrájené brambory. Poté přidejte maso, rozšlehaná syrová vejce a na kostky nakrájená vařená vejce. Za stálého míchání, aby se nedělaly hrudky, přidejte smetanu, nakonec šťovík a krátce povařte.