Celkem 252 pasažérů bez jízdenky. Přesně tolik jich revizoři ústeckého dopravního podniku (DPMÚL) a městská policie vyprovodili ve středu z trolejbusů na lince Mojžíř-Neštěmice-Krásné Březno. Zhruba stejný počet cestujících bez jízdenky do trolejbusu radši ani nenastoupil.

Jak vysvětlil zástupce ředitele městské policie Jan Novotný, středeční velká kontrola trvala od 10 do 17 hodin. „Je první z řady akcí, zaměřených na černé pasažéry a na dodržování přepravního řádu v MHD. Vzešly ze stížností a podnětů návštěvníků dne otevřených dveří v kanceláři primátora Ústí,“ uvedl  Novotný.

Na akci se vystřídalo sedm asistentů prevence kriminality, čtyři strážníci a osm přepravních kontrolorů. Zkontrolovali celkem 42 spojů a 1703 cestujících.

Akci zopakují

Podle primátora Petra Nedvědického si lidé musí uvědomit, že udržování pořádku v autobusech a trolejbusech patří k základům slušného vychování. Proto strážníkům a zaměstnancům dopravního podniku uložil, aby tyto kontrolní akce opakovali pravidelně. A to i na linkách MHD v jiných částech města.

„Rozhodně pro nás není přijatelné, aby obyvatelé města, kteří si koupí jízdenku na MHD, dopláceli na ty nepoctivce, kteří jezdí na černo,“ řekl Nedvědický.

Mluvčí DPMÚL Jana Dvořáková zmínila, že v roce 2018 uložili revizoři 26 tisíc písemných přirážek k jízdnému.

„Blokovou pokutu na místě zaplatilo jen 963 lidí, což představuje celkem přes 674 tisíc korun,“ sdělila Dvořáková.

Výsledky kontroly ihned vyvolaly rozhořčené diskuse na sociální síti Facebook. Například Šárka Bártová navrhuje, aby společně s pokutou dostala hlášení „sociálka“, aby černým pasažérům zkrátila dávky. „Půlka jezdí na černo a druhá taxíkem. Já jezdím sockou, kterou si platím, a pak vidím, jak rvou nákup do taxíku. V trolejbusu smrad, špína a hluk,“ napsala.

Černá střela

Trolejbus na lince číslo 57 z Mojžíře do Předlic dokonce získal mimo jiné i kvůli množství pasažérů, kteří jezdí na černo, speciální přezdívku. „Všichni mu říkáme Černá střela. S tím by bylo potřeba už něco udělat,“ poznamenal Ústečan František Kučera z Krásného Března. Kontroverze na této lince vyvolaly naposledy loni v listopadu děti z Předlic, které se na trolejbuse vozily na zadním nárazníku zavěšené na sběrači.