Proč Nikaragua, co vás tam táhlo?
Připadala nám zajímavá. Říkáme jí Země krále Miroslava. Připadalo nám, že tam je svět stále ještě v pořádku. Cítíte tam takovou svobodu, kdy každý zodpovídá sám za sebe. Lidé nejsou sešněrovaní nějakými nařízeními. Život je tam prostě volnější.

Točili jste také ve slumu, jaké to bylo, neměli jste strach?
K sobě domů nás pozvala servírka Marie. Procházeli jsme místy, jimiž bychom jinak sami nespíš nešli. Díky ní to ale bylo v pořádku. Všichni, i v těch slumech, k nám byli naprosto přátelští. Nesli jsme s sebou spoustu věcí. Třeba oblečení, hračky a ty jsme rozdávali. Lidé se na nás usmívali. Ničeho jsme se nebáli a bylo znát, že místní jsou šťastní. Musím říct, že chvílemi jsme se za Evropany docela styděli, protože si nevážíme toho, co všechno máme. Bylo neuvěřitelné, s čím místní lidé musejí vyžít, s čím si děti hrají a z čeho se radují. Bylo nám stydno.

Co vám mimo toho z Nikaraguy zůstalo v paměti?
Hlavně příroda. Je tam spousta sopek a poměrně dost vulkánů je stále aktivní. Na jeden jsme vylezli, byl to velmi zvláštní pocit. Na sopce jsem nikdy nebyl. Považuji to za jeden z vrcholných zážitků.

Natočeného materiálu jste asi měli hodně, jak vypadala postprodukce a střih?
To je nejtěžší. Aby dokument byl koukatelný, nesmí být moc dlouhý. Takže nejprve udělám hrubý střih a pak záběry ubírám. Na místě, kde točíme, je to improvizace, těžko si můžete naplánovat, že vás někdo pustí až do bytu.

Kterou další zemi jste poznal?
Panama, Kostarika. Nikaragua nám ale přišla taková nejlepší. Lidé nám tam připadali přímější. Potkají vás na ulici, podají vám ruku a těší je, že jste tam přijeli. Kostarika už je taková až moc americká. Panama to samé. V Panama City vidíte vojáky se samopalem, kteří vás hlídají. Jinak jsme třeba navštívili Španělsko, prošli jsme si část svatojakubské cesty a teď se chystáme do Ománu.

Kde mohou zájemci vidět vaši tvorbu?
Konkrétně Nikaraguu 29. září od 18 hodin v divadelním sále DDM při Večeru ústeckých filmařů. Společně s dalšími čtyřmi snímky ústeckých amatérských tvůrců, oceněných letos na soutěži v Ústí nad Orlicí.