Bez defibrilátoru by předčasně vyhasl další lidský život. Ústecký strážník Jiří Pajkrt ho naštěstí vezl ve služebním autě, když vyrazil po tísňovém volání na pomoc muži v seniorském věku.

Podobný příběh zažilo letos i dvanáct jeho kolegů a jedna kolegyně z ústecké městské policie. Ti všichni v úterý za záchranu lidského života obdrželi od města Ústí medaili.

„Senior utrpěl zástavu srdce. Během pár minut jsme přijeli a napojili ho na přístroj. Postupovali jsme podle pokynů. Pacient dostal dva šoky. Srdce naskočilo a mezitím dorazila sanitka záchranné služby, “ popsal dramatické okamžiky Pajkrt.

Právě defibrilátor podle Lukáše Vaise ze záchranné služby Ústeckého kraje zvyšuje šanci na přežití až o 75 procent a za poslední roky pomohl přežít zástavu srdce 49 lidem.

„Dojezd sanitky trvá průměrně deset minut. I kdyby strážníci defibrilátorem zachránili jeden lidský život, má smysl, abyste je používali,“ řekl Vais oceněným během předávání záslužných medailí.

Ústečtí radní po dohodě s ředitelem městské policie Pavlem Bakulem rozhodli, že koupí další přístroj. Obdrží ho střekovská služebna.

„Dosud jsme ho tady totiž neměli, což způsobovalo sanitkám menší problémy s dojezdem,“ poznamenal ředitel Bakule.

Se záchranářem Vaisem se šéf strážníků shoduje v tom, že bez široké spolupráce mezi všemi složkami Integrovaného záchranného systému by byla záchrana životů mnohem složitější, nehledě na to, že samotný akt zachraňování představuje obrovský psychický i fyzický tlak jak na toho, kdo zachraňuje, tak na samotného pacienta.

„Záchranná služba nás školí. Je to nutné, protože ročně průměrně poskytneme první pomoc zhruba 55 seniorům a 75 pacientům, kteří utrpěli různá zranění. Ilustruje to, že strážníci jen nesázejí pokuty, ale mají daleko širší pracovní nasazení,“ podotkl Bakule.

Podle ústecké primátorky Věry Nechybové by si strážníci zasloužili i jiná ocenění. „Moc si přeji, abyste u nás vydrželi a sloužili v Ústí i v dalších letech,“ dodala po předání medailí strážníkům.