Podobnou scénu známe z kriminálních filmů v různých obměnách a něco podobného by se mohlo přihodit i v Ústí. Od tohoto roku už to ale nepůjde, určitě ne v radiovém provozu městské policie. Bude totiž své vysílačky modernizovat. „V současnosti používáme analogový systém," vysvětluje Pavel Bakule, ředitel ústecké městské policie. „Nový bude digitální, jak ve vozidle, tak přenosný."

Podle Romany Macové, ústecké mluvčí už městská policie výběrové řízení na obnovu rádiové sítě připravila. „Současný systém je používán od roku 1996 a již vykazuje značné nedostatky. Dojde ke kompletní výměně všech komponentů radiové sítě, jako antén, svodů, napájecích zdrojů, radiostanic a pořízení 62 nových radiostanic," přibližuje podrobnosti modernizace. „Nový systém výrazně zlepšuje komunikaci v případě krizového nebo bezpečnostního řízení města."

Součástí moderních vysílaček je bezpečnostní systém, včetně třeba GPS na sledování pohybu policisty. „Takže neautorizovaný odposlech není možný. Umožňuje to navíc nejen normální hlasový radiový provoz, umí i datový přenos, nahrazuje fotoaparát i kameru, nebo dokonce mobilní telefon," vypočítává přednosti nového radiového systému Bakule, podle něhož to vše je dnes již standardem.

„Dokonce je tam zajímavá bezpečnostní funkce, že vyšle signál ve chvíli, kdy se dostane do nepřirozené polohy, což by mohlo operačnímu ohlásit, že strážník je například v nesnázích, kdy čelí útoku a potřebuje pomoc. Umožňuje i komunikaci a nemusí vysílačku držet v ruce, umí to posílat data, jako zvuk a fotografie a videa, šetří akumulátory," dodává Bakule s tím, že formality okolo výběrového řízení budou trvat zhruba 6 týdnů. „Hlavní podmínkou bude cena, my ji budeme stanovovat do 3 milionů korun."