„Nastoupili k nám čtyři strážníci. První dva slouží od 1. ledna, druzí jsou takzvaní strážníci-čekatelé. V březnu budou skládat závěrečnou zkoušku, poté nastoupí do služby," vysvětlil chlumecký starosta Petr Maxa.

Mají nový znak

Vedle vybavení kanceláře, počítače či mobilních telefonů strážníkům město zakoupilo také uniformy a zbraně. „Ve směrnicích, které jsme vytvořili, mají strážníci přesně popsáno, jak se mají oblékat v létě, případně na noční službu, jak má vypadat zimní varianta uniformy," dodal místostarosta Marián Melicher.

Sjednocujícím prvkem oblečení je přitom zcela nový znak městské policie, který vzešel ze znaku a vlajky města. Ty pro Chlumec vytvořil heraldik před dvěma lety.

Zaměřit by se městští policisté měli na oblast zahrádkářských kolonií, garážových dvorů, okolí hřbitova a historických památek. Hlídkovat by měli také v blízkosti školy a školky. „Chceme, aby byli policisté vidět co nejvíc v terénu," řekl starosta.

Obyvatele Chlumce podle něj trápí také konfliktní mládež, volně pobíhající psi i s neukázněnými páníčky, černé skládky. Pro lidi budou strážníci k dispozici i ve své kanceláři, a to hned dvakrát v týdnu. „Úřední hodiny jsme stanovili na pondělí a středu. Lidé mohou přicházet od 13 do 17 hodin na městský úřad," vybídl starosta Maxa.

Měsíc ve službě

Po prvním měsíci služby, který za sebou strážníci mají, si na ně lidé prý už zvykli. „Obracejí se na nás přes telefon, na ulici, chodí i na služebnu," řekl strážník Pavel Dubec.

Dosud prý osobně řešil hlavně zaběhnuté psy, dopravní přestupky, ale i řadu sousedských sporů. Podle něj jsou lidé rádi, že se zase mají na koho obrátit.

Původní městskou policii nové vedení města rozpustilo v roce 2010. „Důvodem byly finance. Za policii jsme ročně ušetřili necelé tři miliony. V době, kdy pro nás byla dobrá každá koruna. Navíc předešlá policie rozhodně nefungovala, jak měla," uvedl Petr Maxa.

V letošním rozpočtu vedení Chlumce vyčlenilo pro policisty 1,2 milionu korun.