Strážníci mají v těchto dnech napilno. Kontrolují dodržování vyhlášek a musejí reagovat na oznámení občanů. A to nejen k dodržování pravidel prevence proti nákazu koronavirem. „V neděli 15. března strážníci vyjeli do ulice Klíšská na řešení porušování pravidel občanského soužití,“ uvedl ředitel městské policie Pavel Bakule. Hádka mezi vlastníkem bytu a nájemci skončila něčím horším než blokovou pokutou. Vlastník bytu se totiž po dořešení věci doznal k tomu, že je po návratu z Itálie v preventivní karanténě. „Bohužel jsem musel celkem šest strážníků odeslat do preventivní karantény, dále jsem musel dočasně uzavřít dva objekty městské policie a odstavit tři služební vozidla,“ doplnil Bakule.

Karanténa - InfografikaNež to hygienická stanice dovolí, musejí strážníci zůstat v karanténě, čímž přišel sbor o velkou část posil. Plný stav je přitom potřeba víc než kdy jindy. Strážníci rozvážejí tisíce antibakteriálních gelů do domů sociálních služeb, domovů pro seniory, jeslí a mateřských škol. 

Strážci veřejného pořádku se navíc nepotýkají jen s riziky, které přináší každodenní přímý kontakt s lidmi.. Až do pondělí 16. března neměli žádné ochranné pomůcky. „Od Krajského úřadu jsme převzali 60 kusů ochranných masek, za což moc děkujeme. Další etapa by měla následovat v pátek nebo příští pondělí,“ předeslal Bakule

Masky mají společný dechový a výdechový ventil. „ Měl by chránit nejen před prachem, ale i před bakteriemi a viry,“ upřesnil zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Nemalou měrou vybavili městskou policii rouškami také dobrovolníci. Věnovali jim více než čtyři desítky roušek, které se ušily v Činoherním klubu.

Dopadli hledané osoby

Strážníci si zatím nemohou na chování lidí při vyhlášeném nouzovém stavu příliš stěžovat. Ačkoli zkontrolovali stovky prodejen, problém nastal jen ve dvou případech u shromažďování lidí před výdejním okénkem restaurace. V jednom případě se řešil shluk lidí na Erbenově vyhlídce.

Prázdné ulice strážníkům nahrávají. „Tím, jak se vyprázdnily, tak se během jednoho a půl dne podařilo zadržet už dvě osoby, které byly celostátně hledané Policií ČR,“ uzavřel ředitel Pavel Bakule.

Koronavirus v Česku