Řada lidí bez domova i v současných velmi chladných dnech přebývá ve volné přírodě. "Hlídky strážníků bezdomovce pravidelně navštěvují a snaží se je přesvědčit, aby alespoň nyní nocovali v nějakém charitativním zařízení. Při svých návštěvách rozdávají hlídky bezdomovcům leták s informacemi, kam a na koho se mohou obrátit v situacích, kdy nemají kde spát nebo nemají co jíst," uvedl Jan Novotný, zástupce ředitele Městské policie Ústí nad Labem.

Většina bezdomovců však jakoukoliv pomoc odmítá, ať již je v podobě dodávek horkého čaje nebo teplé polévky. "V katastru města se takovýchto lidí nalézá kolem třiceti a letité zkušenosti s dobročinností jsou po celou dobu prakticky stejné. Odpovědi bezdomovců zní: Nic od vás nepotřebujeme a o sebe se umíme postarat sami," popsal Novotný. 

Jinak se podle zkušeností strážníků chovají bezdomovci, kteří se pohybují v centru Ústí a na noc využívají různých charitativních zařízení. "Jak ukázala čtvrteční „humanitární akce“, při které byl lidem bez domova nabízen zabijačkový guláš, který pro ně připravil místostarosta města Karel Karika. Za asistence strážníků byl guláš nabízen na několika místech v centru města a byl o něj velký zájem. Tato opatření budou probíhat i nadále," dodal zástupce ředitele městské policie.