„Před Vánocemi mají dlouho otevřeno, můžu tam být až do noci," libuje si. Přespává v jednom sklepě a čím později tam dojde, tím je menší pravděpodobnost, že ho někdo odhalí a vyžene.

Je dlouhodobě nezaměstnaný a na ubytovnu prý nemá. Pomoc zatím nevyhledal, tvrdil, že vlastně ani neví, kam by se měl obrátit. Ale bojí se, co s ním bude, když přijdou pořádné mrazy.

Zástupce ředitele městské policie Jan Novotný řekl, že pro případ extrémního počasí má město v záloze tělocvičnu v Důlcích, kam lze umístit asi 50 lidí. Prostory domluvila místní skupina č. 2 ústeckého Červeného kříže, s níž město spolupracuje. „My v případě potřeby zajistíme lehátka," dodal Novotný s tím, že podmínkou je jen, aby zájemci, kteří by sem přišli, nebyli opilí, zfetovaní a agresivní.

Strážníci podle něj nyní mapují, kde všude se bezdomovci zdržují. Z některých „tradičních" míst, například z Máje, se totiž stáhli jinam, mimo jiné do Dobětic. „Z Máje jsme je vyhnali. Už se ani nepokoušejí vrátit, objekt je totiž po požáru staticky narušený a mají sami strach," vysvětlil Novotný. Udeří-li velké mrazy, jsou městští policisté připraveni příbytky bezdomovců pravidelně objíždět a hlídat, aby nikdo nezmrzl.

Jinak je v Ústí, ve Štefánikově ulici, pro bezdomovce azylový dům Oblastní charity a jídlo a oblečení jim dával i Červený kříž ve svém středisku v Thomayerově ulici.

Oblastní charita hlásí, že se její prostory postupně začínají plnit. „Ubytovna pro ženy s 13 místy je obsazena úplně, pro muže je volných z 30 míst ještě 7. A 13 lůžek v noclehárně bývá obsazeno tak ze dvou třetin," řekla zástupkyně ředitelky Vendula Filípková. Při naplněné kapacitě ještě nabízejí krizové židle. Letos je zatím využít nemuseli, v minulé zimě tady ale měli i 30 lidí navíc. Člověk v nouzi může přijít kdykoli, prý i v noci, a to i když je bez peněz.

Charita podle Filípkové také sama bezdomovce vyhledává a informuje je o možnostech pomoci, v denním centru poskytuje i ošacení a jídlo. A právě vzhledem ke zvýšenému zájmu přivítá případné dárce, zapotřebí jsou deky, matrace, teplé oblečení včetně prádla a boty.

Ve středisku Červeného kříže by se v pondělí bezdomovec nedoklepal, bylo tam pusto prázdno, i když podle cedule mělo být otevřeno. Ředitel úřadu nebral ani mobilní telefon, další číslo uvedené jako kontaktní bylo nedostupné.