„Ať nám někdo řekne, jak to v Ústí nad Labem bude vypadat dál?" žádá. Čtenářce se nezdá, že by „dohledáři" měli dohlížet třeba na děti na hřišti.
Dohledová služba strážníky nenahradí
„Paradoxem této situace je, že dřív jsem byla podstatně méně nervózní než teď, když je na bezpečí mých dětí dohlíženo těmito pracovníky," dodala.
Podle zástupce ředitele ústecké městské policie Jana Novotného ale pracovníci dohledové služby strážníky nenahrazují.
„Nemohou je nahradit, ani k tomu nemají pravomoci. Ale jsou pro nás cennými pomocníky při udržování pořádku, dohledem na dění v ulicích. Mohou napomenout občany nebo děti, když dělají nepořádek, a v případě něčeho vážnějšího volají strážníky. Máme jich dvacet, platí je úřad práce a osvědčili se," potvrdil Novotný.
V dohledové službě pracují lidé, kteří byli delší dobu nezaměstnaní, někteří mají i maturitu. „Splňují tak podmínku vzdělání. Pokud budou mít zájem, mohou se stát strážníky," dodal Novotný.
Podobně jako lidé z dohledové služby plní úkoly i asistenti prevence kriminality, kteří jsou placeni z dotace ministerstva vnitra. Ve městě jich působí zatím osm v Předlicích a v Krásném Březně.
Osm milionů na navýšení strážníků
„Hledáme další čtyři, kteří budou sloužit na Střekově. Už máme na třicet zájemců," dodal Novotný.
„Připravujeme navýšení počtu strážníků, zatím o dvacet. V navrhovaném rozpočtu města je na to vyčleněno osm milionů korun. Zároveň pracujeme na koncepci dalšího navýšení počtu strážníků tak, aby odpovídal potřebám města," uvedl náměstek primátora Martin Mata (ANO 2011).
„Návrhem rozpočtu se bude zabývat mimořádná rada města 28. ledna. Zastupitelstvo ho projedná v únoru. Návrh bude s předstihem zveřejněn," sdělila mluvčí magistrátu Romana Macová.