Rada města v závěru loňského roku rozhodla, že částka 2,33 milionu korun bude ponechána v rozpočtu obvodu Střekov i pro rok 2016. Dva miliony jsou určeny na nákup objektu, 330 tisíc korun na úhradu daně z nabytí nemovitých věcí a zabezpečení objektu.

Aby objekt přestal strašit

„Stále to považujeme za jediné možné řešení, aby zdevastovaný objekt konečně přestal na Střekově strašit. Jako majitelé pak budeme moci rozhodnout co s ním dál," vysvětlil starosta obvodu Miroslav Štráchal (Nezařazený). Obvod si nechal zpracovat několik posudků včetně statického, na jejichž základě bude budoucnost lázní řešit.

„Lázně jsou hodně poškozené, já nejsem stavař, tak jsem spíše skeptický, ale v radě máme dva stavaře, kteří si myslí, že se to zachránit dá. Na to, aby tam zase byl bazén a lázeňský provoz, peníze nemáme, ale hledáme nějaký vhodný dotační titul, který by se na rekonstrukci a smysluplné využití toho areálu dal použít," vysvětlil starosta Štráchal.

Realitní agentura stále nabízí objekt za 3,2 milionu korun včetně provize a právního servisu. Jako varianta využití byla zpracována studie s dostavbou pečovatelského domu s využíváním regeneračních služeb lázní a dále kombinace komerčních služeb s úkony hrazenými zdravotními pojišťovnami.

„Objekt zatím nebyl nijak rezervován, takže nabídka platí, jestli se najde zájemce, který bude mít peníze, může jej získat. O zájmu radnice víme, jenže už se dlouho nic neděje," uvedl pracovník agentury Jiří Jeníkovský.

Nepovedená privatizace

„My jsme s agenturou jednali o ceně dva miliony korun. Jestli to bude chtít koupit někdo jiný, budeme chtít, aby objekt zabezpečil a uvedl do pořádku," připomněl Miroslav Štráchal.

Na současné podobě lázní se podepsala nepovedená privatizace z počátku devadesátých let. Jsou už více než dvacet let nevyužívané, chátrají a rozebírají je sběrači kovů.

„Pohybují se tam bezdomovci, narkomani a další nepřizpůsobiví lidé. Naše hlídky dovnitř nechodí, objekt je v havarijním stavu, hrozí tam nebezpečí úrazu. Ale lidi, kteří se tam pohybují, se snažíme vykázat, případně jim zabránit ve vstupu do objektu. Majitel na jeho zabezpečení nijak nedbá," řekl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Lázně byly ve své době moderním dobře vybaveným koupalištěm s doplňkovými službami. V roce 1931 je otevřel pro své zaměstnance a pro další návštěvníky majitel dnešní Setuzy továrník Georg Schicht.

Až do roku 1989 byly využívány veřejností, ale také pro plavecký výcvik dětí a mládeže. Pořádaly se tu i různé plavecké soutěže a další akce.