Například obyvatel Střekova Petr Tovara na sociální síti Facebook svou nechuť shrnul do několika vět. „Správně tu lidi píšou: A co Střekov? To se ti tupci, co to mají na starosti, nedokážou zamyslet, že přes řeku Labe, na Střekově, je opravdu jen a jen Penny? Vždyť tady není ani žádná lékárna, nic. To Střekov k Ústí nepatří? Tato čtvrť se vám hodí, jen když vám jde koryto! Jinak na ní totálně pěkně zvysoka kašlete. Ale že se z Krásného Března vyjedou zatáčky a je tam další Lidl, tak to je ok. Že se nestydíte,“ zlobil se.

Přitom zrovna Lidl měl být součástí obchodního centra na Střekově. Jenže dohady o podobě centra stavbu stále oddalují, spory se táhnou už třetí volební období. Tedy od doby, kdy vlastník pozemku, developerská společnost Saller Group, představil první podobu supermarketu Lidl. Právě o tu se na Střekově hrálo především, nikoli o stavbu samotnou.

Dokonce kvůli tomu Střekovští hlasovali v referendu. Jenže k tomu, aby bylo závazné, chybělo splnění druhé podmínky, tedy aby většina hlasů činila zároveň 25 procent všech oprávněných voličů. Chybělo 0,7 procenta. Zároveň ale byl jeho výsledek platný, jelikož požadovaná 35procentní účast byla překročena o 0,92 procenta oprávněných voličů. Pro výstavbu se vyjádřilo 67,66 procenta, tedy 2715 ze 4013 hlasujících.

Od té doby to vypadá, že výstavba nijak nepokročila. Zmizely ploty a zůstala tu opět volná „třídílná“ louka, kam lidé chodí venčit své psí mazlíčky. Vedení Střekova má sice kusé informace s tím, že by se stavět snad mělo, ale není jasné kdy. „Pokud vím, projekt je hotový, ale čeká se na změnu v územním plánu. Žádné další informace jsem nedostal,“ poznamenal například střekovský radní Stanislav Dunaj. Informaci poté upřesnil i místostarosta Střekova Pavel Peterka s tím, že nejčastějším požadavkem Střekova je stavba obchodního centra. „Na územním plánování teď společnost s městem řeší problém okolo silnice, která patří městu,“ řekl.

Bližší informaci k úřední linii povolení stavby nakonec sdělila poslankyně a zároveň ústecká zastupitelka Eva Fialová, která je pověřená dohledem nad přípravou územního plánu. Územní změna číslo 1, která se stavby obchodního centra týká, je právě vyvěšená na úřední desce. Projednávat se veřejně bude 26. dubna. „Pokud se podaří všechny připomínky správně vypořádat, mohlo by tuto územní změnu zastupitelstvo projednávat někdy v květnu, červnu, nejpozději v září,“ vysvětlila.

Jinými slovy, největší překážka k udělení stavebního povolení by mohla padnout v druhém pololetí, nejpozději do konce roku. Pak už bude v podstatě záležet jen na investorské firmě Saller Group a ta chce centrum postavit od roku 2008, kdy pozemky koupila. „Máme zájem postavit obchodní centrum na Střekově už čtrnáct let a nebýt toho, že nám někteří lidé neustále kladou klacky pod nohy, tak už tam dávno stojí. My vlastně ani nechápeme, proč se z toho stalo tak citlivé politické téma,“ dodal manažer společnosti Pavel Trna, který má stavbu na starosti.