Hned poté si obyvatelé Střekova stěžují na zápach z areálu Setuzy. Méně se lidé zajímají třeba o budoucnost Lázní Vrbenského, problematiku hluku ze sekaček nebo stav Žukovovy ulice. Vyplývá to z ankety, kterou uspořádala střekovská radnice.

Výsledky nepřekvapily

„Chtěli jsme vědět, co občany trápí. Po pravdě nás výsledky příliš nepřekvapily," uvedl starosta Střekova Miroslav Štráchal. Hlasování se zúčastnilo 320 obyvatel Střekova. Na problémy s ubytovnami a vyloučenými lokalitami upozornilo 240 z nich. Se zápachem má špatné zkušenosti 162 hlasujících.

Podle Silvy Fárkové kazí ubytovny obvodu pověst. „V minulosti byl Střekov klidnou čtvrtí. Když tu před lety vznikly první ubytovny, situace se změnila. Několik našich známých se kvůli tomu odstěhovalo," stěžuje si.

Starosta Štráchal slibuje, že přitvrdí. „Městská policie tu masivněji nasadí dohledovou a asistenční službu. Hlavně odpoledne a navečer."

Radnice mapuje zápach

Město se také bude snažit postupovat tak, aby nebylo výhodné ubytovny v Ústí provozovat. V koaliční dohodě je úvaha o zavedení poplatku za ubytovací kapacitu. Město má možnost i doporučovat výši doplatku na bydlení v sociálních dávkách.

„Jednáme i s provozovateli ubytoven. Chceme, aby se situace zlepšila, ale zase není možné lidi vyhnat na ulici," upozornila radní Yveta Tomková.

Zápach ze Setuzy, případně místní čistírny odpadních vod, se podle starosty Štráchala snaží radnice mapovat. Nyní nepřetržitě funguje oznamovací linka, kam mohou lidé poznatky o zápachu okamžitě volat. Na základě těchto informací se radnice bude snažit s odborníky zjistit, kdy a co vlastně smrdí.

„Na konci léta bychom měli mít údaje pro jednání s firmami v areálu Setuzy," uvedl.